fbpx

Przyrów

Minęło sto lat od utworzenia lokalnej OSP. Z tej okazji świętowała cała gmina

fot. Urząd Gminy Przyrów

W połowie lipca druhowie z Zarębic uczcili setną rocznicę powstania rodzimej ochotniczej straży pożarnej. Były medale i wyróżnienia, a dla gminnych jednostek sprzęt ratownictwa medycznego.

Obchody rozpoczęły się od uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej stulecie powstania zarębickiej OSP. Po tym ks. Antoni Kaczmarek, proboszcz parafii pw. Św. Doroty w Przyrowie, odprawił mszę polową w intencji strażaków. W uroczystości uczestniczyły delegacje jednostek OSP z terenu gminy oraz powiatu częstochowskiego wraz z pocztami sztandarowymi. Nie zabrakło zarówno lokalnych samorządowców jak i przedstawicieli władz wojewódzkich.

Po dokonaniu przeglądu pododdziałów i podniesieniu flagi państwowej, głos zabrał druh Marek Frukacz, prezes OSP w Zarębicach i jednocześnie szef Oddziału Gminnego Związku OSP RP. Wszystkich przybyłych przywitał także wójt Robert Nowak. Odczytano rys historyczny jednostki, która została następnie uhonorowana Złotym Znakiem Związku oraz Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Za zasługi dla województwa odznaczono również wójta Nowaka i druha Frukacza. Wielu zasłużonym strażakom-ochotnikom wręczono tego dnia medale „Za zasługi dla pożarnictwa” oraz odznaki „Strażak Wzorowy”.

Przedstawicielom jednostek z terenu gminy przekazano sprzęt, który posłuży strażakom w przypadku konieczności ratowania życia i zdrowia ofiar wypadków drogowych. To efekt pozyskania przez lokalnych urzędników dofinansowania z resortu sprawiedliwości.

– Do rąk strażaków z Przyrowa i Wiercicy trafiły defibrylatory. Zarębice i Zalesice otrzymały po zestawie ratownictwa medycznego. Z kolei druhowie z Woli Mokrzeskiej i Staropola dostali zarówno defibrylatory jaki i zestawy medyczne – mówi wójt Nowak, który wspólnie z Rajmundem Michalikiem – przewodniczącym rady gminy, przekazał jednostce w Zarębicach dodatkowo czek na 10 tys. zł.

Późnym popołudniem rozpoczęła się część piknikowa jubileuszu. W jej trakcie mieszkańcy mogli wziąć udział w konkursach i loterii fantowej. Wieczorem na scenie wystąpił zespół Model MT, a po koncercie odbyła się jeszcze impreza taneczna.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter