Przyrów

Niemal 10 tysięcy złotych do wzięcia z gminnego programu. Będą dotacje na oczyszczalnie

fot. Pixabay

Podczas październikowej sesji rady gminy uchwalono program budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Inwestorzy będą mogli ubiegać się o zwrot nakładów sięgający 90 proc. kosztów takiego przedsięwzięcia. Przez kolejne cztery lata urząd chce wesprzeć budowę nawet dwustu instalacji.

To kolejne podejście do poprawy jakości środowiska naturalnego poprzez dofinansowanie przydomowych oczyszczalni w miejscowościach, gdzie ze względów ekonomicznych bądź technicznych władze gminy nie zamierzają budować zbiorczego systemu kanalizacji. Zaplanowany kilkanaście miesięcy temu program zmodyfikowano w ten sposób, że to nie gmina finalnie będzie inwestorem, ale każdy z chętnych właścicieli nieruchomości. Ma być realizowany przez cztery najbliższe lata.

Urzędnicy przewidują, że każdego roku pieniądze trafią do około pięćdziesięciu beneficjentów.

– Zgłoszone wcześniej do urzędu projekty gmina będzie dotować kwotami sięgającymi 90 proc. kosztów kwalifikowanych budowy. Maksymalny pułap określiliśmy na poziomie 9,9 tys. zł. Program jest przeznaczony przede wszystkim dla mieszkańców sołectw Kopaniny, Wola Mokrzeska, Bolesławów i Sieraków, czyli tych znajdujących się poza obszarem tzw. Aglomeracji Przyrów. Podstawowym warunkiem otrzymania pieniędzy będzie likwidacja istniejącego szamba, a w zamian budowa przydomowej oczyszczalni ścieków – mówi wójt Robert Nowak.

Koszty zakwalifikowane obejmą zakup i zabudowę oczyszczalni. Przyjęto, że średnio powinny się one zamknąć w kwocie 11 tys. zł, więc potencjalny inwestor ze swej strony będzie musiał dorzucić tylko 1,1 tys. zł. Po jego stronie będzie leżało jednak także opracowanie pełnej dokumentacji niezbędnej do realizacji budowy oraz funkcjonowania przydomowej oczyszczalni ścieków oraz wybór samego dostawcy instalacji.

Co istotne, aby móc ubiegać się o zwrot poniesionych nakładów trzeba będzie najpierw złożyć wniosek o przystąpieniu do programu. Dotacja nie zostanie udzielona jeżeli instalacje zostały wybudowane przed dniem podpisania umowy z urzędem. Ponadto do wsparcia zakwalifikują się tylko urządzenia spełniające określone normy i posiadające reaktor biologiczny. Systemy zawierające tylko osadnik gnilny i układ rozsączający nie będą dotowane.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter