fbpx

Blachownia

Prestiżowy sukces realizowanego w Blachowni projektu

fot. Urząd Miejski w Blachowni

Minister Inwestycji i Rozwoju docenił realizowany przez gminę projekt rekultywacji śródmiejskiego zbiornika w Blachowni i zagospodarowania jego otoczenia. Kapituła konkursu „Polskie Inwestycje Przyszłości” nominowała go do głównej nagrody w kategorii „Ekologiczna jednostka samorządu terytorialnego”. Jej wręczenie nastąpi 6 grudnia podczas uroczystej gali w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Stolica Górnego Śląska jest w tym roku gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. To najważniejszy szczyt klimatyczny świata.

Organizowany przez ministerstwo konkurs oraz sama gala są uroczystościami towarzyszących temu wydarzeniu. Minister Jerzy Kwieciński wręczy nagrody za najlepsze proekologiczne przedsięwzięcia, które kapituła sklasyfikowała w czterech kategoriach. Chodzi o innowacje dla środowiska, eko-odpowiedzialność w biznesie, ekologiczną jednostkę samorządu terytorialnego oraz za eko Start-up 2018 roku.

– Postanowiliśmy docenić i wyróżnić spośród dofinansowanych z Funduszy Europejskich projektów te, które naszym zdaniem z jednej strony szczególnie wpłynęły na ochronę środowiska, z drugiej – stanowią przykład biznesowego sukcesu, skutecznego wdrażania innowacji oraz dobrych praktyk – podkreślają przedstawiciele jury.

Rewitalizacja zbiornika wodnego i jego najbliższego otoczenia to dla samorządu Blachowni jedno z kluczowych w ostatnim czasie przedsięwzięć. Całość prac kosztować będzie przeszło 14 mln zł, z czego ponad 12 mln zł pokrywają pozyskane środki unijne na ten cel. Inwestycja prowadzona jest dwuetapowo.

Zwodowany w kwietniu refuler odmula i oczyszcza dno blachowniańskiego zbiornika. Łącznie, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik ekologicznych, z dbałością o unikatowe środowisko przyrodnicze, wydobytych ma być 100 tys. m³ osadów.

Z kolei działania zagospodarowujące najbliższe otoczenie jeziora ukończone zostaną do czerwca 2019 roku. W ich ramach powstało już pięć kilometrów ścieżek pieszo-rowerowych, wieża widokowa czy też nowa szeroka plaża. Dodatkowo zamontowana zostanie mała architektura, wodne fontanny oraz pomosty.

– Dla naszej gminy to niebywały sukces. Podjęte przez nas inicjatywy w ochronę środowiska naturalnego zostały zauważone na arenie ogólnopolskiej. Mając na uwadze fakt, iż nasz projekt został wyróżniony i doceniony w kategorii jednostek samorządu terytorialnego, a nagroda wręczana będzie na najważniejszym na świecie szczycie klimatycznym, Blachownia zyska międzynarodowe uznanie i rozgłos, jako jedna na najbardziej innowacyjnych gmin w kraju – cieszy się burmistrz Sylwia Szymańska.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter