Równy rok temu miejscowy samorząd we współpracy ze Stowarzyszeniem „Nasza Gmina Blachownia” oraz Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Blachowni przystąpił do realizacji projektu „Pszczoły w mieście”. Po południowej stronie zalewu posadzono wówczas siedem miododajnych drzewek lipowych. Ogłoszono także konkurs plastyczny.
Inicjatorzy projektu „Pszczoły w mieście” kontynuują go również i w tym roku. 23 października doszło do otwarcia ścieżki edukacyjnej „Pszczela Aleja w Blachowni”. W pobliżu posadzonych rok temu lip zamontowano teraz trzy tablice edukacyjne, tematycznie związane z pszczołami i pszczelarstwem.
– To efekt współpracy burmistrz Sylwii Szymańskiej z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Częstochowie oraz Kołem Pszczelarzy z Blachowni. Tablice współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – mówi Katarzyna Ryś z urzędu miejskiego.
Uroczystość otwarcia ścieżki edukacyjnej „Pszczela Aleja w Blachowni” była ciekawą lekcją przeprowadzoną przez miłośników tych owadów. Paweł Dawid, szef lokalnego koła pszczelarzy wraz z Piotrem Krawczykiem, prezesem Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie oraz innymi kolegami po fachu, przeprowadzili pogadanki na temat życia pszczół i ich roli dla ekosystemu. Wśród słuchaczy mieli uczniów, podopiecznych Świetlicy Środowiskowej „Fabryka Umiejętności”, Dziennego Domu Pobytu w Blachowni i grono mieszkańców.
– Radość dzieci z edukacji poprzez zabawę była ogromna, podobnie jak zafascynowanie najmłodszych uczestników wspomnianej pogadanki życiem pszczół. Pszczelarze odpowiadali na dziesiątki pytań – relacjonuje urzędniczka.
Jak dodaje, największą atrakcją wydarzenia był quiz wiedzy o pszczołach. Uczniowie wykazali się wiedzą i doskonałą pamięcią, gdyż na większość pytań udzielili poprawnych odpowiedzi, które burmistrz Blachowni nagradzała upominkami i słodkościami.
– Od naszego koła pszczelarzy wszyscy uczestnicy otrzymali również materiały informacyjne oraz nasionka roślin miododajnych. Zarówno burmistrz Szymańska, jak i wspomniani pszczelarze zapewnili, że to nie ostatnie wydarzenie w naszej gminie związane z tą tematyką – relacjonuje Katarzyna Ryś.