Rozstrzygnięto przetarg na termomodernizację czterech budynków w gminie

Starcza

O zdobycie kontraktu na to zadanie ubiegało się dziewięć firm. Cztery z nich nie spełniły warunków formalnych i tym samym zostały wykluczone z postępowania. Z grona pozostałych oferentów najwyższą punktację zdobyło przedsiębiorstwo Max-Monter z Przymiłowic. Wyłoniony wykonawca na zakończenie wszelkich prac będzie miał czas do końca sierpnia przyszłego roku.

Realizacja całego przedsięwzięcia możliwa jest dzięki pozyskaniu przez władze gminy, sięgającej prawie 1,55 mln zł dotacji z urzędu marszałkowskiego. To aż 68 proc. wartości całej inwestycji, której koszty sięgną blisko 2,3 mln zł. Kompleksowemu remontowi poddane zostaną strażnice OSP w Łyścu oraz Rudniku Małym, a także budynek przedszkola i banku w Starczy. Wymienione zostaną w nich również źródła ciepła.

Projekt przewiduje wykonanie izolacji ścian fundamentowych i układanie papy termozgrzewalnej wraz z montażem rynien i rur spustowych oraz obróbek blacharskich. Dach przedszkola z kolei doczeka się nowego pokrycia z blachodachówki i wiatroizolacji. We wszystkich obiektach wymieniona zostanie stolarka okienna oraz drzwiowa. Docieplone zostaną ściany i podłogi.

– Obie strażnice zyskają nową instalację ciepłej i zimnej wody, a także centralne ogrzewanie z wymianą elementów grzejnych – mówił nam kilka tygodni temu wójt Wiesław Szymczyk – Budynek remizy w Rudniku Małym zostanie wyposażony w kocioł z automatycznym podajnikiem paliwa do spalania ekogroszku wraz z sterownikiem i automatyką pogodową. Wybudowany zostanie też budynek gospodarczy o powierzchni ponad 26 m². Natomiast budynek OSP w Łyścu będzie miał kondensacyjny kocioł gazowy. Podobnie zresztą jak budynek przedszkola i banku – wymieniał.

Realizacja projektu ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza poprzez ograniczenie emisji szkodliwych gazów i pyłów, które trafiają do atmosfery. Modernizacja przyczyni się też do zwiększenia efektywności energetycznej wspomnianych obiektów.

Adrian Biel, fot. Pixabay