fbpx

Przyrów

Strażacy z całego powiatu zawitali do Woli Mokrzeskiej

fot. OSP Wola Mokrzeska

14 maja w Woli Mokrzeskiej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Do miejscowości zjechali przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych z całego powiatu częstochowskiego. Okazją do spotkania były Powiatowe Obchody Dnia Strażaka oraz akt nadania sztandaru dla lokalnej jednostki.

Jak zwykle przy tak doniosłych uroczystościach bywa, jednym z centralnych punktów obchodów była modlitwa w intencji druhów ochotników. Mszę świętą w ich intencji odprawił ks. Sławomir Galasiński, kapelan strażaków Archidiecezji Częstochowskiej oraz ks. Krzysztof Nowak, proboszcz miejscowej parafii. W jej czasie poświęcono sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Mokrzeskiej.

– To wielkie wyróżnienie za wypełnianie misji strażackiej, najwyższe na jakie może zasłużyć jednostka. Sztandar jest symbolem trwałości i tradycji OSP, a szacunek wobec sztandaru jest zawsze wyrazem wielkiego uznania wobec ludzi niosących bezinteresownie ratunek – podkreślają lokalni strażacy.

Oficjalna część ceremonii miała miejsce na placu przed szkołą podstawową. Tam w obecności licznie przybyłych pocztów sztandarowych, samorządowców z gmin i powiatu oraz mieszkańców odczytany został rys historyczny jednostki, a także akty fundacji i nadania sztandaru. Dokonano też symbolicznego wbicia gwoździ w jego drzewiec przez wszystkich fundatorów, a chętni mogli wpisywać się do księgi pamiątkowej. Oprawą muzyczną wydarzenie uświetniła z kolei orkiestra dęta z Mykanowa.

Zasłużeni z powiatu częstochowskiego strażacy otrzymali ponadto medale i odznaczenia. Z lokalnej jednostki takimi wyróżnieniami uhonorowano druha Jana Solińskiego, któremu wręczono złoty medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, natomiast druhów Daniela Nabiałka oraz Krystiana Grzegorczyka wynobilitowano odznaczeniem „Strażak Wzorowy”.

– Dziękujemy z całego serca za uczestnictwo w tej uroczystości przedstawicielom władz samorządowych i gminnych, zaproszonym gościom, fundatorom sztandaru, pocztom sztandarowym z innych jednostek, druhom OSP Wola Mokrzeska, MDP Wola Mokrzeska oraz lokalnej społeczności. Wasza obecność to był dla nas zaszczyt. Obyśmy dalej mogli kontynuować służbę ku chwale Boga i ojczyzny – podkreślają i dziękują strażacy z miejscowego OSP na swoim profilu facebook’owym.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter