fbpx

Przyrów

Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników w wieku od siedmiu do piętnastu lat

fot. Pixabay

Częstochowski oddział Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczął przyjmowanie wniosków o skierowanie na wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dzieci rolników ubezpieczonych w tej instytucji, a które borykają się ze schorzeniami układu oddechowego czy wadami i chorobami układu ruchu. W tym roku na turnusy kierowane będą dzieci urodzone w latach 2008-2016.

Dzieci mieszkańców gminy, które kwalifikują się do ubiegania o takowy pobyt, będą miały możliwość leczenia i odpoczynku w dwóch ośrodkach. W przypadku podopiecznych z wadami postawy i chorobami układu ruchu będzie to Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Horyńcu Zdroju w terminie od 25 czerwca do 15 lipca. Natomiast ci, którzy mierzą się z chorobami układu oddechowego wakacyjny turnus spędzą w analogicznym ośrodku w Iwoniczu Zdroju, w terminie od 13 lipca do 2 sierpnia.

Co należy zrobić, aby zakwalifikować swoją pociechę do udziału w wakacyjnej rehabilitacji? Najpóźniej do 15 maja złożyć w częstochowskim KRUS-ie odpowiedni wniosek. Można go znaleźć na stronie tej instytucji, wydrukować wraz z załącznikami i zanieść do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalisty.

– Przy kierowaniu i kwalifikowaniu dzieci na turnusy rehabilitacyjne muszą zostać spełnione określone warunki. Przynajmniej jedno z rodziców lub opiekunów prawnych musi podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy. Jeżeli rolnik ubezpieczony jest na wniosek w pełnym zakresie, to ubezpieczenie powinno trwać nieprzerwanie co najmniej rok – informują urzędnicy KRUS-u.

Jak podkreślają, pierwszeństwo w skierowaniu na turnusy rehabilitacyjne mają dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności. Co istotne, ich pobyt będzie całkowicie bezpłatny dla rodziców czy prawnych opiekunów, którzy nie poniosą też kosztów związanych z dojazdem dziecka do centrów rehabilitacji.

Szczegółowe informacje można otrzymać odwiedzając bezpośrednio oddział KRUS w Częstochowie przy ulicy Korczaka, w jego placówkach terenowych lub dzwoniąc pod numer telefonu 34 378 85 14.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter