fbpx

Przyrów

Udane dożynki w Przyrowie. Cała gmina podziękowała za plony

fot. Piotr Biernacki

5 września na terenie rekreacyjno-sportowym „Brzózki” odbyły się tegoroczne dożynki gminne. Wśród przybyłych nie zabrakło parlamentarzystów, władz powiatu czy włodarzy sąsiadujących z Przyrowem samorządów. Licznie stawili się również sami mieszkańcy. Pogoda sprzyjała.

O godz. 15 kilkuset mieszkańców gminy w towarzystwie zaproszonych gości wzięło udział w polowej mszy świętej. Bezpośrednio po nabożeństwie wójt Robert Nowak dokonał uroczystego otwarcia wydarzenia i wszystkich uroczyście powitał. Inauguracyjne przemówienie było także okazją do zwrócenia uwagi na problemy polskiego rolnictwa, a także sytuacji rolników na terenie samej gminy.

Władze powiatu częstochowskiego włodarz poprosił o podjęcie działań scaleniowych gruntów, co ma w istotny sposób wpłynąć na poprawę struktury obszarowej gospodarstw i wzrost ich konkurencyjności. Do parlamentarzystów zwrócił się natomiast z apelem o tworzenie dobrego i przyjaznego polskim gospodarstwom prawa. Takiego, które będzie wspierało ich rozwój i budowało dobrobyt wsi.

Następnie przedstawiciele poszczególnych sołectw złożyli dożynkowe wieńce i tradycyjne bochny chleba wypieczone z zebranego podczas tegorocznych żniw ziarna. Wójt obiecał dzielić tym dziękczynnym darem równo i sprawiedliwie.

– Aby nikomu go nie zabrakło – podkreślał.

Po godz. 17 rozpoczęły się występy miejscowych zespołów folklorystycznych i kół gospodyń wiejskich. Także przyrowski klub seniora przedstawił prezentację artystyczną, rozlosowano też nagrody w loterii fantowej i rozegrano turniej sołectw. Gwiazdą wieczoru tym razem był zespół Zbóje.

Mieszkańcy mogli wziąć również udział w prowadzonych w tym dniu konsultacjach społecznych w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminny. To ważna inicjatywa, która określi plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący teren całego samorządu na najbliższe lata.

Zabawa była wyśmienita. Podobnie jak przygotowane na okoliczność dożynek specjały. Królowały grochówka, zupa gulaszowa, pieczonki z grilla, a na deser paleta ciast. „Jurajska Ryba” częstowała natomiast pysznym wędzonym pstrągiem.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter