fbpx

Blachownia

Ulotki Anetty Ujmy zawierały nieprawdziwe informacje. Kandydatka koloryzowała swoje osiągnięcia

fot. Pixabay

Anetta Ujma, była burmistrz Blachowni i kandydatka na ten urząd w tegorocznych wyborach samorządowych, rozpowszechniała w materiałach wyborczych nieprawdziwe informacje.

Tak orzekł 8 października Sąd Okręgowy w Częstochowie, który musiał rozstrzygnąć spór w trybie wyborczym na wniosek komitetu obecnej burmistrz Sylwii Szymańskiej. Na postanowienie złożono zażalenie, jednak Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał wczoraj niemal w całości orzeczenie częstochowskiej Temidy.

Szymańska zarzuciła Ujmie, że ta rozpowszechniała nieprawdziwe informacje w zakresie inwestycji i pozyskanych pieniędzy, które miały być przedsięwzięte przez poprzednie władze gminy. Osią sporu stały się informacje zawarte w ulotce byłej burmistrz. W swoich materiałach Anetta Ujma przekonywała, jakoby to jej zasługą było pozyskanie dotacji na remont piętnastu ulic, które miały być modernizowane z funduszu usuwania skutków klęsk żywiołowych. Sugerowała, że obecne władze miały je tylko wykonać. Drugą kwestią był remont dachu Szkoły Podstawowej nr 1 w Blachowni, a kolejną – pozyskanie dotacji unijnej na rewitalizację zbiornika i zagospodarowanie otaczającego go terenu.

Sąd drugiej instancji uznał za nieprawdziwe twierdzenia w kwestii dróg oraz pozyskania pieniędzy na zbiornik. Podkreślił, że w poprzedniej kadencji sporządzono jedynie protokoły szkód powodziowych ulic. Środki na ich likwidację przyznawane były za czasów Szymańskiej i to na niej spoczywało spełnienie szeregu warunków postawionych przez władze państwowe, aby pieniądze do gminy wpłynęły. Skład orzekający nie miał również wątpliwości w zakresie tego kto pozyskał pieniądze na zagospodarowanie zalewu. Sąd stwierdził, że z zeznań złożonych przez Ujmę nie wynikało, iż sprawując urząd burmistrza zagwarantowała w budżecie środki na jego modernizację. Przywołane w ulotce okoliczności nie mogą być więc uznane za prawdziwe.

W kwestii dachu szkoły sąd uznał z kolei, że wykonany był on niewątpliwie w 2015 roku, czyli za kadencji obecnej burmistrz, ale w ulotce nie zostało napisane, że Ujma przypisuje sobie te zasługi. Samo umieszczenie zadania w 2014 roku w projekcie budżetu, może być traktowane jako przejaw skuteczności w realizacji przewidzianych w tym dokumencie zadań.

Komitet wyborczy Anetty Ujmy będzie musiał opublikować przeprosiny na stronach dwóch portali internetowych. Sąd zakazał również dalszego rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, czyli de facto przepadek wprowadzających w błąd materiałów wyborczych.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter