Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała komunikat, w którym ostrzega przed dzikimi zwierzętami i informuje o zasadach postępowania w przypadku ich napotkania.
Jak podkreśla RDOŚ, przede wszystkim należy pamiętać o kilku zasadach, które zminimalizują ryzyko podejścia wilka w okolice posesji. Ważne, by ich nie dokarmiać, ani nie pozostawiać odpadów spożywczych lub karmy dla zwierząt, do których drapieżniki mogłyby się łatwo dostać. Zwierzęta domowe z kolei należy zamykać na noc w bezpiecznych i szczelnych kojcach.
– Wilki z natury są zwierzętami płochliwymi i unikają kontaktu z ludźmi, w sytuacji gdy zbliżają się jednak do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu pokarmu lub zwykła ciekawość. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się w sposób trudny do przewidzenia, jeśli są prowokowane, chore lub zranione – dodają pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
W przypadku bezpośredniego, bliskiego kontaktu z tym zwierzęciem koniecznie należy unieś ręce i machać nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni zapach człowieka i sprawi, że sylwetka będzie lepiej widoczna. W oczach obserwującego ludzką postać czworonoga człowiek staje się większy, a tym samym groźniejszy. Nie zaszkodzi też pokrzyczeć ostrym tonem.
– Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, można rzucić w jego kierunku przedmiotami będącymi w zasięgu ręki. Najlepiej kijem lub kamieniem. Należy się spokojnie wycofywać – radzą specjaliści z RDOŚ.