Zadbali o rodzime tradycje

Przyrów

19 maja w hali sportowej przyrowskiej szkoły podstawowej odbyła się Etnostrada. W trakcie imprezy, której organizacji przyświecała idea kultywowania tradycji folklorystycznych, wystąpiły dobrze znane w regionie, lokalne zespoły ludowe.

Wśród głównych bohaterów wieczoru nie zabrakło wielokrotnie nagradzanego na wielu przeglądach Zespołu Pieśni i Tańca Przyrowskie Nutki. Ta dziecięco-młodzieżowa formacja znana jest z wykonywania tańców nie tylko wywodzących się z regionu częstochowskiego, ale również ze Śląska czy Lubelszczyzny.

Promocji kultury ludowej dopełniły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury zespoły śpiewacze i obrzędowo-ludowe. Wystąpiły Przyrowianki, Cyganeczki z Sygontki oraz Zalesianki z Zalesic. Działający w Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Gminy Przyrów organizatorzy przedsięwzięcia, zagwarantowali przybyłym nie tylko dobrą zabawę, ale i regionalny stół obfitości.

Wspomniane wydarzenie było też dobrą okazją do tego, by wszystkie zespoły folklorystyczne z terenu gminy zaprezentowały się w nowych strojach ludowych zakupionych w ramach pozyskanych środków unijnych.

Piotr Biernacki, fot. UG Przyrów