fbpx

Kłobuck

Do kasy samorządu trafi sporo pieniędzy ze środków unijnych. Chodzi o dwadzieścia dwa miliony złotych

fot. Adobe Stock

Przed gminą Kłobuck otwierają się nowe możliwości sięgania po środki unijne w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To pokłosie opracowanej jakiś czas temu strategii rozwoju subregionu północnego województwa, sięgającej aż do 2030 roku perspektywy oraz przyjęcia listy projektów realizujących jej cele, jako narzędzia do wykorzystania pieniędzy z Unii Europejskiej.

Wysokość funduszy przeznaczonych na dofinansowanie subregionu w unijnym programie dla Śląska wynosi blisko 700 mln zł. Z tej puli dla miejscowego samorządu przewidziano prawie 22 mln zł. Wśród projektów planowanych do realizacji przez gminę, których większość prognozowana jest do realizacji w pierwszym półroczu tego roku, znajduje się szereg zadań.

– Chodzi między innymi o termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, jak choćby budynku przedszkola nr 4 czy Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku, a także budowę węzłów przesiadkowych na terenie gminy, modernizację i doposażenie wspomnianego już MOK-u oraz zbiornika retencyjno-rekreacyjnego „Zakrzew” w Kłobucku. W grę wchodzi też budowa zintegrowanego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, a także odnawialne źródła energii dla mieszkańców – wymienia burmistrz Jerzy Zakrzewski.

Z zakresu OZE pojawiają się też nowe możliwości finansowania ze środków Klastra Energii Powiatu Kłobuckiego. W jego ramach przygotowywany jest wspólny wniosek o dofinansowanie inwestycji obejmujących zarówno fotowoltaikę, magazyny energii czy pompy ciepła, zarówno dla właścicieli prywatnych nieruchomości, jak i zarządców budynków użyteczności publicznej.

Jak informuje magistrat, kłobucki samorząd jest też partnerem w projekcie zintegrowanym związanym z budową trasy rowerowej 609 na obszarze subregionu północnego. Cała trasa liczy sobie ponad osiemdziesiąt pięć kilometrów, z czego przez gminę przebiega ponad osiem. To blisko 10 proc. całej jej długości.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter