fbpx

Kłobuck

Rocznica urodzin Władysława Sebyły. Kłobuck pamięta o swoim poecie

fot. Urząd Miejski w Kłobucku

6 lutego przypadła 122. rocznica urodzin Władysława Sebyły. Z tej okazji, przy obelisku poety w centrum miasta, przedstawiciele władz samorządowych, miejscowej oświaty oraz uczniowie okolicznych szkół spotkali się, by uczcić pamięć artysty.

Władysław Sebyła urodził się 6 lutego 1902 roku w Kłobucku. Był poetą, malarzem i muzykiem. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1925 roku pracował jako urzędnik Pocztowej Kasy Oszczędności, a w latach 1927-1928 odbył służbę wojskową. Związany był z grupą literacką „Kwadryga” i w 1927 roku zadebiutował zbiorem Modlitwa. Wkrótce potem został współpracownikiem „Zetu” oraz „Pionu”, a także członkiem komitetu redakcyjnego „Znaku”.

Zajmował się także krytyką poezji, a w Polskim Radiu prowadził audycję o poetyckich nowościach. W swojej twórczości prezentował pesymistyczną wizję świata, wykorzystując elementy religijne, symboliczne i katastroficzne. Był żołnierzem kampanii wrześniowej. Został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną i był więziony w Starobielsku. 11 kwietnia 1940 roku w Piatichatkach pod Charkowem został zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy.

W imieniu lokalnego samorządu kwiaty pod obeliskiem Sebyły złożyli burmistrz Jerzy Zakrzewski oraz sekretarz Sylwia Piątkowska. Później w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku ogłoszono wyniki XVII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Sebyły. Z kolei na 20 lutego miejscowi animatorzy kultury zaplanowali spotkanie autorskie z dr Magdaleną Amroziewicz, które będzie poświęcone twórczości kłobuckiego poety.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter