fbpx

Kłobuck

Jerzy Zakrzewski: Miniony rok był dość trudny, ale pełen pozytywnych zmian i potrzebnych inwestycji

fot. Archiwum

Jak poinformował Urząd Miejski w Kłobucku, w 2023 roku gmina wydała ponad 24 mln zł na zadania, które w założeniach mają poprawić codzienne funkcjonowanie jej mieszkańców.

Termomodernizacja hali sportowej, przebudowa trybun i bieżni na terenie kłobuckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz prace związane z zagospodarowaniem terenu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. gen. Józefa Bema w Kamyku, gdzie powstało boisko do gier zespołowych, plac zabaw i siłownia napowietrzna. Związane z tymi inwestycjami wydatki to łącznie kilkanaście milionów złotych.

– Termomodernizację przeszedł również budynek zaplecza sanitarno-szatniowego OSiR za kwotę sięgającą prawie 400 tys. zł. Zakończyła się też budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Władysława Sebyły w Kłobucku, co pochłonęło prawie 8 mln zł – wymienia burmistrz Zakrzewski. – Gdybym miał określić mijający rok w kilku słowach, to był to rok dość trudny, ale jednocześnie pełen pozytywnych zmian i potrzebnych inwestycji, zmieniających nasze miasto i gminę – dodaje włodarz.

Jak podkreśla Zakrzewski, miejscowy magistrat w minionym roku budżetowym nie zapomniał też o remontach gminnych dróg.

– Na pewno trzeba wspomnieć o przebudowanym odcinku ulicy Witosa w Kłobucku za kwotę prawie 4 mln zł oraz ulic Mickiewicza i Ogrodowej w Kłobucku za prawie 3 mln zł – mówi.

Na bieżąco prowadzone były remonty dróg realizowane przez Zarząd Dróg i Gospodarki Komunalnej w Kłobucku. Chodzi chociażby o odcinek ulic Kasztanowej, Kordeckiego, Nowej i Równoległej w Kłobucku, czy odcinek ulicy Topolowej w Łobodnie. W międzyczasie przeprowadzono wiele cząstkowych remontów, a w kwestii przyszłych realizacji poddano aktualizacji dokumentację projektową trzeciego etapu budowy dróg na Osiedlu Smugi II oraz dokumentację projektową budowy drogi wraz z mostem, łączącej ulicę Sienkiewicza z ulicą Zakrzewską w Kłobucku.

– Duży nacisk kładziemy również na ochronę środowiska, ekologię i bezpieczeństwo, stąd inwestycje między innymi w energooszczędne oświetlenie – przekonuje burmistrz.

Jedną z najważniejszych w tym zakresie było doświetlenie przejść dla pieszych przy ulicach 11 Listopada, Ciasnej, Kochanowskiego, Podleśnej, Hallera, Sienkiewicza, Źródlanej i Kasztanowej w Kłobucku. W Białej na ulicy Sadowej, a w Łobodnie przy Parkowej, Prusa i Nadrzecznej. Powstała także dokumentacja projektowa na oświetlenie ulicy Mostowej w Kamyku.

– Zainstalowano sto siedemnaście urządzeń, umożliwiających sterowanie systemem oświetlenia z poziomu przeglądarki internetowej. Dzięki temu będziemy mogli samodzielnie regulować czas świecenia latarni. W sezonie zimowym wydłużać go, a z kolei latem skracać. W efekcie tych działań zyskamy spore oszczędności w budżecie gminy, a sterowanie i kontrola oświetlenia staną się szybkie i proste – cieszą się pracownicy urzędu miejskiego.

Jak przekonują, od kilku miesięcy gotowy jest długo wyczekiwany projekt przebudowy basenu odkrytego na terenie OSiR w Kłobucku. W ramach zagospodarowania terenu sportowo-rekreacyjnego przy ulicy Zakrzewskiej w sołectwie Zakrzew wybudowano trawiaste boisko do piłki siatkowej oraz urządzenia na placu zabaw.

Urzędnicy chwalą się także porządkowaniem przestrzeni zielonej w Kłobucku, nową aranżacją terenu wokół budynku magistratu, gdzie za kilka tygodni też ma się zrobić zielono i kwieciście, czy zagospodarowaniem Rynku im. Jana Pawła II. Niedawno powstała w tym miejscu nowoczesna, multimedialna fontanna z efektami świetlnymi i dźwiękowymi.

W ubiegłym roku gmina pozyskała nowy wóz strażacki dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłobucku, którego koszt wyniósł ponad 1 mln zł. Z kolei z zasobów Państwowej Straży Pożarnej tutejszy samorząd pozyskał samochód pożarniczy, który został przekazany druhom z OSP Kamyk. Ponadto poddano termomodernizacji i remontowano gminne remizy, które w wielu przypadkach udało się także doposażyć w nowy sprzęt.

– Wspomniane zadania to jedynie próba podsumowania tych najważniejszych i najbardziej kosztownych inwestycji. Trudno wymieniać wszystkie działania dotyczące poprawy jakości życia mieszkańców, ale myślę, że większość tych drobnych rzeczy mieszkańcy są w stanie dostrzec, przemieszczając się po ulicach naszej gminy – nadmienia burmistrz Kłobucka.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter