fbpx

Kłobuck

Na tegoroczne inwestycje burmistrz przewidział w budżecie prawie dwadzieścia cztery miliony

fot. Fotolia

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej samorządowcy przyjęli zaproponowany przez władze gminy budżet na rok 2024. Sięgnie on blisko 131,7 mln zł, z czego niemalże 23,5 mln zł to pieniądze, które powędrują na wydatki inwestycyjne. Ponad 16 mln zł, w tym najważniejszym gminnym dokumencie finansowym, stanowią z kolei zasoby pozyskane ze źródeł zewnętrznych.

Jak zapewniają pracownicy kłobuckiego magistratu, każdą złotówkę pochodzącą ze środków publicznych gmina wydaje ze szczególną starannością i uczciwością.

– Zrobiliśmy wszystko, by sprawiedliwie zaplanować wydatki majątkowe i bieżące na najbliższy rok, w tym na inwestycje – podkreślają.

Wśród głównych zamierzeń na ten rok urzędnicy wymieniają budowę kanalizacji w sołectwie Zakrzew, budowę łącznika ulicy Sienkiewicza z ulicą Zakrzewską, rewitalizację parku przy ulicy Zamkowej czy stworzenie centrum przesiadkowego w Kłobucku. Przebudowy doczekają się ulice Strażacka i Topolowa w Łobodnie, Parkowa w Białej, a także ks. Ściegiennego, Polna i kard. Wyszyńskiego w Kłobucku. Mieszkańców największej miejscowości w powiecie ucieszy niewątpliwie budowa chodnika przy ulicy Korczaka, a Borowianki i Rybnej modernizacje tamtejszych mostów.

Siedzibę Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku czeka gruntowna termomodernizacja wraz z przebudową sali widowiskowej i pomieszczeniami towarzyszącymi. Termomodernizacji poddany zostanie także budynek Przedszkola nr 4 w Kłobucku, gdzie przebudowany zostanie przy okazji blok żywieniowy, a w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kłobucku planowana jest modernizacja szkolnej świetlicy. Jak dodają urzędnicy, w ciągu najbliższych miesięcy gmina zamierza położyć szczególny nacisk na powiększenie przestrzeni zielonej w stolicy powiatu oraz uzupełnić kanalizację sanitarną w tych miejscach samorządu, gdzie jeszcze jej brakuje.

Sporo ma się również zadziać w kontekście tworzenia kolejnych punktów świetlnych na terenie gminy. Na nowe oświetlenie uliczne mogą liczyć mieszkańcy ulic Polnej i Nadrzecznej w Białej, Topolowej w Kopcu, Słonecznej i Krótkiej w Łobodnie. Podobne inwestycje magistrat chce wykonać także w Kłobucku. W tym przypadku chodzi o ulice Podleśną, 11-go Listopada, Topolową i Spacerową. W planach jest także oświetlenie przejścia dla pieszych przy ulicy Częstochowskiej w Białej oraz boisk piłkarskich w Libidzy i Łobodnie, niemniej jednak w tym roku urzędnicy skoncentrują się w pierwszej kolejności na zleceniu wykonania odpowiednich projektów.

Prac projektowych, stanowiących wstęp do kolejnych dużych inwestycji infrastrukturalnych, zaplanowano w tegorocznym budżecie o wiele więcej. W samym Kłobucku projektanci pochylą się nad stworzeniem koncepcji przebudowy ulic gen. Rómmla wraz z ulicami Sobisia, Harcerską i Paderewskiego. No swoją kolejkę czeka też projekt doraźnego odwodnienia osiedla przy ulicy Cielebana, przebudowa ulicy Jasnej wraz z rondem na DK43 oraz wykonanie dokumentacji projektowej budowy trasy rowerowej przebiegającej przez gminę.

– Budżet zakłada też wykonanie projektów ulicy Jesionowej i przebudowy Witosa, budynku z mieszkaniami pod najem socjalny, rozbudowy budynku Przedszkola Nr 5 w Kłobucku o pomieszczenia żłobka, rewitalizacji zalewu Zakrzew. Stworzymy projekt boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej w Białej i przyłącza wodno-kanalizacyjnego do placu zabaw w sołectwie Rybno – słychać w urzędzie miejskim.

W sołectwie Niwa Skrzeszów władze gminy zamierzają postawić budynek rekreacyjny, w Nowej Wsi eko-remizę czy zbudować plac zabaw przy ulicy Sportowej w Łobodnie.

– Jestem przekonany, że ten ambitny budżet uda się nam zrealizować dla poprawienia komfortu życia naszych mieszkańców. Natomiast te propozycje zadań, które nie zostały w nim ujęte, będziemy chcieli w ramach możliwości wprowadzać do planu w ciągu roku budżetowego, korzystając ze środków, które będziemy aktywnie pozyskiwali z różnego rodzaju funduszy – mówi burmistrz Jerzy Zakrzewski.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter