fbpx

Powiat częstochowski

Dożynkowy weekend. Będą świętować w Blachowni i w Przyrowie

fot. Pixabay

Tradycyjnie, jak każdego roku w sierpniu, rolnicy dziękują za ukończenie żniw, prac polowych i zebrane plony. Przy tej okazji jest sposobność do zabawy i integracji dla wszystkich mieszkańców gminy.

Blachownia swoje tegoroczne gminne dożynki organizuje w Starej Gorzelni przy ulicy Wielkoborskiej. Potrwają one dwa dni. Sobotnie obchody rozpocznie o godz. 16 polowe nabożeństwo. Po nim przewidziano występy artystyczne i zabawę taneczną, która ma potrwać do późnych godzin nocnych. Gwiazdą wieczoru będzie Damian Banasiak, artysta wywodzący się z nurtu disco polo i dance.

Nazajutrz mieszkańcy będą mieli okazję wysłuchać zespołów ludowych w ramach konkursu pieśni patriotycznych. Wystąpią rodzime Blachowianki, ale pojawią się także takie grupy jak Lisowianki, Złota Jesień, Mstowianki czy zespół wokalny Gorzelanka. Organizatorzy wydarzenia ze Stowarzyszenia Rozwoju Starej Gorzelni i Wielkiego Boru przygotowują na tę okazję również wystawę, konkursy, zabawę taneczną, karaoke, pokazy strażackie i degustację lokalnych potraw.

Do jednego, niedzielnego dnia swoje dożynki postanowili natomiast ograniczyć organizatorzy święta plonów z Przyrowa. Wydarzenie rozpocznie o godz. 14.30 msza w tamtejszej parafii. Zaraz po jej zakończeniu, w stronę terenu rekreacyjno-sportowego Brzózki, ulicami miejscowości przejdzie uroczysty korowód. To tam przedstawiciele sołectw złożą wieńce dożynkowe, głos zabiorą zaproszeni goście i wystąpią okoliczne zespoły ludowe.

– Wręczone zostaną nagrody w konkursach jakie organizowane były w gminie. W trakcie trwania dożynek będzie miała miejsce wystawa sprzętu rolniczego, plonów i wyrobów piekarniczych oraz rękodzieła. Pojawi się też okazja na degustację wyrobów i potraw myśliwskich – informuje wójt Robert Nowak.

Organizatorzy przewidzieli również loterię fantową. Na scenie pojawi się natomiast kapela Sikorki z Cieszyna, a jako gwiazda wieczoru wystąpi Aqurat Band z Częstochowy. Imprezę zakończy dyskoteka, którą do północy poprowadzi Dj Młody.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter