fbpx

Kamienica Polska

Gmina będzie świętować rocznicę 200-lecia osadnictwa tkackiego

fot. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kamienicy Polskiej

W programie wydarzenia, które odbędzie się 9 czerwca w bezpośrednim sąsiedztwie hali sportowej przy ulicy Konopnickiej, zaplanowano szereg niespodzianek. Będą koncerty, dmuchańce dla dzieci, a dla starszych uczestników warsztaty.

Choć dziś gmina słynie głównie z atrakcyjnego pod kątem turystyki i przyrody obszaru położonego w dorzeczu Warty, to nieodłącznie z jej historią związane są tradycje tkackie. W tym roku mija równe dwieście lat, od chwili gdy za sprawą czeskich i niemieckich osadników, mała wieś zaczęła rozwijać się w dobrze prosperującą osadę.

Okrągła rocznica to świetna okazja, by przypomnieć o tym dziedzictwie. Jak podkreślają organizatorzy imprezy, zależy im, by z tym przekazem trafić głównie do młodego pokolenia. Stąd pomysł, aby korzystając z rocznicowej okazji wzmacniać historię gminy w świadomości mieszkańców i promować ten temat w atrakcyjny sposób.

I niewątpliwie atrakcyjnie zapowiadają się same obchody, których początek w drugą sobotę czerwca, zaplanowano na godzinę 15 od akcentu muzycznego w wykonaniu lokalnej orkiestry dętej. Po krótkim przerywniku w postaci powitania przybyłych gości, na scenie pojawią się gminne przedszkolaki. Przewidziany dla dzieci kwadrans, to zaledwie wstęp do zaplanowanych na ten dzień występów.

Będzie okazja wysłuchać porcji muzyki w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego Kamienica czy choćby prezentacji działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji ogniska baletowego. Swój program artystyczny na tę okazję przygotowują również rodzimi licealiści. Całość uświetni występ wokalny Magdaleny Muchli, a bezpośrednio po niej – Marceliny Kocjan i Karola Cierpiała.

W okolicy godziny 17, do mieszkańców wyjdzie Renata Zarębska. To wywodząca się z Hutek w gminie Konopiska piosenkarka, aktorka, osobowość kabaretowa i kaskaderka. Zarębska swoje pierwsze kroki w show biznesie stawiała w branży filmowej. Po tych doświadczeniach trafiła na estradę, a popularność przyniósł jej występ na festiwalu w Opolu i wykonanie utworu „Noc z Renatą”. Wystąpiła także w kilku produkcjach filmowych. Przez lata związana była z kabaretem Pod Egidą.

Po niej zaprezentuje się Jacek Wójcicki, śpiewak tenorowy i aktor znany z szeregu ról serialowych i filmowych. Bezpośrednio po jego koncercie, władze Kamienicy Polskiej wręczą podziękowania dla osób wspierających i promujących gminę. Reszta wieczoru z kolei upłynie już tylko w muzycznych klimatach. Ze swym repertuarem pojawią się przed publicznością takie zespoły jak 7A Blues, Hasterband oraz Czarne Charaktery.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter