fbpx

Kamienica Polska

Jeszcze tylko miesiąc na złożenie wniosku o przyznanie pomocy na małe przetwórstwo

fot. Pixabay

Do 24 grudnia wydłużony został termin przyjmowania wniosków o przyznanie pomocy w zakresie wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót tymi towarami lub ich rozwój.

Wnioski można składać w częstochowskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zarówno osobiście, jak i drogą elektroniczną czy przy pomocy zarejestrowanej przesyłki pocztowej.

Oferta skierowana jest do dwóch grup beneficjentów. Pierwszą stanowią rolnicy, domownicy bądź małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Rejestracja działalności musi nastąpić przed złożeniem wniosku o płatność. W tym przypadku można ubiegać się o wsparcie sięgające kwoty 500 tys. zł.

Druga grupa obejmuje rolników lub ich małżonków prowadzących lub podejmujących prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego. W tym przypadku nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł.

– Pomoc przyznawana jest w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących przetwórstwu. Między innymi mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż czy ziemniaków. Wsparcie można otrzymać także w przypadku, gdy mamy do czynienia z przetwarzaniem produktów rolnych na cele energetyczne czy zamrażaniu lub przechowywaniu produktów rolnych – informują urzędnicy ARiMR.

Katalog inwestycji, na które można otrzymać wsparcie, obejmuje choćby budowę, rozbudowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej. W grę wchodzi także zakup oraz instalacja maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania, aparatury pomiarowej i kontrolnej czy inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych i gospodarczych.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter