fbpx

Kamienica Polska

Organizują kolejną prelekcję dla miłośników historii. Tym razem będzie o „Warszycu”

fot. Instytut Pamięci Narodowej

30 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Kamienicy Polskiej organizowane jest spotkanie dla wszystkich pasjonatów historii. O kapitanie Stanisławie Sojczyńskim „Warszycu” opowie Mariusz Grzyb z Muzeum Częstochowskiego. Początek wykładu zaplanowano na godz. 17.

Stanisław Sojczyński to legendarny dowódca partyzantki, która w latach 1939-1946 w regionie częstochowskim prowadziła walkę zbrojną. Najpierw z okupantem niemieckim, a następnie sowieckim. Przed wybuchem II wojny światowej był nauczycielem w Rzejowicach. Za swoją aktywność w czasie Akcji „Burza” odznaczony został Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari. Trzykrotnie przeprowadzał akcje partyzantów na więzienie w Radomsku. Dowodził także operacjami podziemia Armii Krajowej w regionie.

W maju 1945 roku stanął na czele Konspiracyjnego Wojska Polskiego, z którą to organizacją prowadził szeroką działalność antykomunistyczną. Aresztowany w czerwcu 1946 roku, pół roku później został skazany na śmierć. Stalinowscy oprawcy wykonali na nim wyrok 19 lutego 1947. Kapitan „Warszyc” jest jednym z tych polskich bohaterów, których miejsce spoczynku do tej pory nie jest znane.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter