fbpx

Powiat częstochowski

Rząd buduje autostradę, a samorządy liczą straty. Chcą konkretnych zmian w prawie

fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Władze powiatu częstochowskiego, a wraz z nimi włodarze gmin, przy wsparciu samorządowców z regionu radomszczańskiego i piotrkowskiego wystosowali list do premiera Mateusza Morawieckiego. Apelują w nim o zmiany w obowiązujących ustawach, które mają umożliwić odbudowę majątku zniszczonego wskutek budowy autostrady A1.

Kwestia zniszczeń dróg gminnych i powiatowych powstałych wskutek budowy autostrady A1 już od kilku miesięcy jest przedmiotem szczegółowych analiz i dyskusji. Wystosowanie takiego listu zapowiedziane zostało 12 czerwca na spotkaniu w starostwie, gdzie omawiano ten problem z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W przesłanym do szefa rządu stanowisku sygnatariusze podkreślają jak wielkie i bardzo celowe jest to przedsięwzięcie komunikacyjne, zarówno dla Polski, jak i dla Europy. Wskazują jednakże i na negatywne skutki prowadzonej inwestycji, które wprost odbiją się na sytuacji finansowej poszczególnych jednostek.

Obciążenia związane ze wzrostem ruchu na szlakach lokalnych, będących jedyną alternatywą objazdu dla przebudowywanej DK1, przyczyniły się do tego, że ponoszone przez lata nakłady na budowę lokalnej infrastruktury zostały zniweczone, a na ponowną modernizację, w całym natłoku realizowanych zadań, samorządy nie mają po prostu pieniędzy.

– Dla mieszkańców naszych powiatów pojawiły się z tego powodu bardzo duże problemy dotyczące lokalnego ruchu komunikacyjnego. Budowa autostrady spowodowała olbrzymie obciążenie ruchu naszych dróg powiatowych i gminnych przez użytkowników korzystających z jednego z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w kraju. W tej sytuacji nasze lokalne drogi zaczęły podlegać gwałtownej degradacji z powodu ich technicznego nieprzystosowania do takich obciążeń. Społeczności naszych powiatów, starostowie, zarządy i rady powiatów, wójtowie i burmistrzowie oraz rady miast i gmin – wszyscy razem przystąpili do planów odbudowy tych zniszczeń. Jednakże wymaga to zaangażowania olbrzymich środków finansowych, a w naszych skromnych budżetach ich brakuje – podkreślają.

Remedium na tę sytuację mogłoby być uchwalenie przepisów, które w sposób preferencyjny traktowałyby jednostki, których majątek najbardziej ucierpiał wskutek prowadzonej budowy A1. Nadawcy listu proponują między innymi, by do ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych wprowadzić rozwiązania, które w takich szczególnych przypadkach umożliwią staranie się gminom i powiatom o stu procentowe dofinansowanie zadań drogowych związanych z odtworzeniem zniszczonej infrastruktury.

– Sposób tego dofinansowania odbywałby się na podobnych zasadach, jak w przypadku budowy dróg i mostów o charakterze obronnym, to jest obejmującym całość kosztów realizacji zadania dla jednostki samorządu terytorialnego – wyjaśniają w liście.

Stanowisko zostało przekazane także parlamentarzystom ziemi częstochowskiej i decydentom z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter