fbpx

Powiat częstochowski

Samorządy z powiatu otrzymają 16 milionów na drogi

fot. Pixabay

Pod koniec października zarząd województwa śląskiego zatwierdził listę zadań, którym będzie przysługiwać pomoc na budowę i modernizację dróg lokalnych z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z kolei w połowie listopada wojewoda śląski opublikował listę rankingową zadań w ramach rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej, które przewidziane są do wsparcia w przyszłym roku. Jeżeli wszystkie przedsięwzięcia, zgłoszone przez gminy z terenu powiatu częstochowskiego oraz starostwo, uzyskają wsparcie, to tylko z tych dwóch działań, na starcie nowej kadencji, trafi do samorządów ponad 16,3 mln zł.

Szansę na dofinansowanie inwestycji ze źródeł wspólnotowych otrzymało dwanaście gmin. Wnioski około częstochowskich jednostek znalazły się na bardzo wysokich miejscach w kolejności do przyznania dotacji. Łącznie opiewają one na 8,1 mln zł. Co więcej, pięć pierwszych miejsc zajęły aplikacje z terenu powiatu częstochowskiego.

Najwyżej oceniona została ta z Lelowa. Tamtejszy urząd ze wsparciem 848 tys. zł zamierza przebudować drogi, ciągi piesze oraz odwodnienie na przy ulicy Sportowej w Lelowie. W Dąbrowie Zielonej zmodernizowana zostanie ulica Dolna na odcinku od drogi wojewódzkiej numer 784 do drogi gminnej Olbrachcice-Rogaczew. Ten projekt otrzyma 580 tys. zł.

Najwyższe dofinansowania z PROW-u trafią do Mstowa i Przyrowa, po ponad 1,45 mln zł. Gmina zarządzana przez wójta Tomasza Gęsiarza przebuduje ulicę Starowiejską w Jaskrowie, natomiast wójt Robert Nowak wystarał się o pieniądze na drogę gminną w Sygontce.

Milion złotych trafi do gminy Rędziny, gdzie zrealizowany zostanie pierwszy etap przebudowy ulicy Prostej w Mariance Rędzińskiej. Zyskają także mieszkańcy Kruszyny. 725 tys. zł pomoże wyremontować szlak w relacji Widzów-Widzówek. Z kolei 817 tys. zł przysłuży się budowie ulicy Leśnej w Żurawiu, na terenie gminy Janów. Sąsiedzi z Olsztyna pozyskali zaś 270 tys. zł na ulicę Amonitową. Wójt Starczy natomiast będzie mógł wyremontować ulicę Łąkową w Rudniku Małym. To przedsięwzięcie otrzymało finansowanie na poziomie 221 tys. zł

Samorząd pod wodzą Jerzego Żurka zdobył niemal pół miliona na przebudowę drogi gminnej biegnącej przy cmentarzu w Konopiskach, a burmistrz Ryszard Suliga z Koniecpola, z dotacją niemal 200 tys. zł przebuduje ulice Wiejską w Radoszewnicy.

Pieniądze pochodzące ze źródeł krajowych, rozdysponowane 15 listopada przez wojewodę śląskiego w ramach koordynowanego przez niego programu, w 2019 roku trafią do pięciu gmin oraz na dwa zadania, które zgłosiło częstochowskie starostwo. Dofinansowanie ma stanowić 50 proc. kosztów poszczególnych inwestycji. Łącznie ponad 8,2 mln zł.

Kwota 1,6 mln zł ma trafić do Olsztyna na modernizację ponad 3,5 kilometra dróg łączących Olsztyn ze Skrajnicą. Zrobione mają zostać w ramach przedsięwzięcia ulice Górzysta, Narcyzowa i Księżycowa. Kolejne 920 tys. zł wpłynie na konto Konopisk. Tam wykonana zostanie ulica Zielona w Aleksandrii Pierwszej.

Dotacje po około 450 tys. zł otrzymały samorządy Koniecpola i Blachowni. W mieście nad Pilicą przebudowana zostanie ulica Kolejowa. Burmistrz Sylwia Szymańska wyremontuje z kolei 650 metrów ulicy Wczasowej w Blachowni.

Szansę na 330 tys. zł dofinansowania otrzymał również Janów, gdzie powstaną zmodernizowane odcinki ulicy Krokusowej i Konwaliowej.

Sukcesem zakończyły się również starania o pieniądze zewnętrzne na drogi będące w zarządzie starostwa. Niemal 1,5 mln zł pozwoli na inwestycję na szlaku w relacji ze Starczy do Łyśca, a kolejne 3 mln zmniejszy łączny wydatek na przebudowę 2,7 kilometrowego odcinka na terenie gminy Mykanów, w Nowym Broniszewie.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter