fbpx

Powiat częstochowski

Z początkiem września wystartuje siedem powiatowych połączeń. Obsłużą je dwie firmy

fot. Urząd Gminy Lelów

Siedem nowych połączeń autobusowych uruchamia od początku września częstochowskie starostwo. Obsługą pięciu linii zajmie się firma z województwa świętokrzyskiego, a usługi na dwóch kolejnych świadczył będzie PKS Częstochowa.

Władze powiatu umowę z firmą Robert Oparka Przewóz Osób z Korczyna podpisały już 5 sierpnia w Lelowie podczas zorganizowanego w tamtejszym Gminnym Ośrodku Kultury wydarzenia poświęconego prezentacji wdrażanych rozwiązań komunikacji publicznej. To właśnie ten podmiot odpowiadał będzie za przewóz osób na zdecydowanej większości tworzonych połączeń. Pojazdy przedsiębiorstwa kursować będą na terenie samorządów Koniecpola, Lelowa, Przyrowa, Dąbrowy Zielonej, Janowa, Olsztyna, Mstowa, Rędzin, Kłomnic i Mykanowa, zapewniając tym samym tamtejszym mieszkańcom bezpośrednie połączenia z Częstochową.

Numeracja autobusów nawiązywać ma do kodów pocztowych docelowych miejscowości. Te oznaczone symbolem „42-235” zapewnią transport z Częstochowy przez Olsztyn i Janów do Lelowa. Kolejne – „42-233” – w relacji z Częstochowy przez Wierzchowisko, Lubojnę do Mykanowa. Przystankiem końcowym połączenia „42-265” będzie z kolei Dąbrowa Zielona. Na tej trasie znajdą się jeszcze między innymi Srocko, Żuraw, Wiercica i Przyrów. Z Częstochowy do Kłomnic przez Rędziny kursował będzie natomiast pojazd oznakowany numerem „42-270”. Ostatnia („42-230”) zapewni komunikację z Dąbrowy Zielonej, przez Soborzyce, Radoszewnicę, Koniecpol, Drochlin do Lelowa.

– Nas najbardziej interesuje linia „42-265”, której kurs przebiegał będzie wzdłuż drogi powiatowej 1040S, przez: Srocko, Brzyszów, Małusy Małe, Małusy Wielkie i Kobyłczyce. Nowa linia bardzo dobrze uzupełnia schemat naszej komunikacji gminnej. Docelowo, jak powstanie projektowana aktualnie pętla autobusowa w Srocku i zostanie w to miejsce przedłużona komunikacja miejska MPK, mieszkańcy tej części gminy Mstów będą mieli więc wybór, w jaki sposób dojechać do Częstochowy. Albo bezpośrednio komunikacją powiatową obok terenów huty, albo z przesiadką na komunikację gminną, czyli linię miejską MPK do Częstochowy lub do Mstowa – komentuje Tomasz Gęsiarz, wójt gminy.

Z nowych propozycji powiatu zadowolony jest również Krzysztof Molenda, włodarz Lelowa. Mieszkańcy tego samorządu od dawna czuli się wykluczeni komunikacyjnie. 1 marca zresztą, na mocy porozumienia z gminą Koniecpol, uruchomiono bezpośrednie połączenie pomiędzy tymi gminami, co usprawniło mieszkańcom kilku miejscowości dojazd do samego Lelowa i znajdujących się tutaj instytucji publicznych oraz tych, których siedzibą jest właśnie Koniecpol, jak chociażby Wydziału Zamiejscowego Starostwa Powiatowego w Częstochowie, ZUS-u, KRUS-u czy Powiatowego Urzędu Pracy. Ponadto zyskali oni dojazd na połączenia kolejowe odchodzące z Koniecpola, a uczniowie do zlokalizowanej tam szkoły średniej.

– To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców takich gmin jak Lelów. Wielość linii pozwoli na to, aby strumień pasażerów mógł wybrać dogodną dla siebie godzinę transportu. W naszym przypadku będą to dwie linie. Jedna biegnąca po DK46, a druga do Koniecpola po drodze wojewódzkiej – zaznaczał podczas konferencji Krzysztof Molenda.

Operatorem dwóch kolejnych połączeń został częstochowski PKS. Umowę podpisano 12 sierpnia. Spółka zajmie się przewozem pasażerów z Częstochowy przez Kolonię Poczesna do Kamienicy Polskiej (linia „42-260”) oraz w relacji Częstochowa – Rędziny – Kruszyna (linia „42-282”).

Szczegółowy schemat wszystkich połączeń i rozkłady jazdy częstochowskie starostwo ma przedstawić w najbliższym czasie. Wiadomo jednak, że na każdej z linii ma być około dziesięć kursów dziennie w obie strony w dni robocze oraz sześć w dni świąteczne. Ceny biletów z kolei ustalono progresywnie. Podstawowy na trasie do dziesięciu kilometrów ma kosztować 3 zł. Za każdą kolejną taką odległość podróżny będzie musiał dopłacić 1 zł. Odcinek powyżej pięćdziesięciu kilometrów ma się wiązać z wydatkiem około 8 zł.

Uruchomienie komunikacji zarządzanej przez powiat to efekt pozyskania sporej dotacji na ten cel z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. W tym roku dopłata dla samorządów do jednego wozokilometra z tego rządowego działania wynosi bowiem 3 zł. Z tej możliwości wsparcia skorzystało wiele gmin w regionie, które zdecydowały się na uruchomienie własnej komunikacji zbiorowej. Powiat częstochowski tylko w tym roku na swój projekt ma otrzymać łącznie w okolicach 2,1 mln zł.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter