fbpx

Powiat częstochowski

Złożyli dobre wnioski, dostają pieniądze. Samorządy odebrały symboliczne czeki

fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Samorządowcy z terenu powiatu odebrali z rąk przedstawicieli wojewody śląskiego symboliczne czeki, które unaoczniają kwotę przyznanego dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych na budowę i przebudowę infrastruktury komunikacyjnej. Rekordowe pieniądze trafią do częstochowskiego starostwa. Urząd kierowany przez Krzysztofa Smelę na trzy projekty zdobył w konkursie ponad 27 mln zł.

Na opublikowanych 10 września podstawowych listach zadań zakwalifikowanych do dofinansowania w skali całego województwa znalazło się czterdzieści sześć z powiatów oraz dziewięćdziesiąt osiem zgłoszonych przez gminy. Pośród nich trzy z częstochowskiego starostwa oraz sześć o zasięgu gminnym. Pieniądze na dwa projekty pozyskała Poczesna i Olsztyn, a po jednym przedsięwzięciu zrealizują Kłomnice i Janów.

Szczególnie imponująco wygląda kwestia zamierzonej modernizacji szlaków powiatowych. Starostwo złożyło w naborze wnioski o wartości 49 mln zł. Łączne dofinansowanie sięgnie 55 proc. tej kwoty. Krzysztof Smela i jego zastępca Jan Miarzyński odebrali więc czeki na ponad 27 mln zł.

Chodzi o przebudowę ponad 4 kilometrów drogi 1060 S na odcinku od drogi krajowej 91 w Rudnikach, do drogi wojewódzkiej nr 786 w miejscowości Wancerzów. Wartość oszacowano na 9 mln zł. Kolejnym jest modernizacja dwóch dróg powiatowych leżących w administracyjnych granicach gminy Poczesna. Za kwotę około 8 mln zł do remontu mają iść szlak 1057 S od Huty Starej do Poczesnej oraz 1056 S od Poczesnej do Mazur. Łącznie to prawie 3,5 kilometra. Trzecim i największym projektem, wycenionym na 32 mln zł, jest realizacja łączących się ze sobą ciągów na długości 16 kilometrów. Droga powiatowa 1070 S remontowana ma być od drogi krajowej 91 w Kłomnicach poprzez Zdrową do Kruszyny. Następnie 1025 S na odcinku od Kruszyny do Borowna oraz 1019 S od Borowna do Witkowic, ponownie do drogi krajowej 91. To zadanie wieloletnie i ma być ukończone w 2022 roku.

W gminie Olsztyn z rządowym wsparciem powstaną ulice w Skrajnicy: Słoneczna, Gwiezdna i Szczytowa oraz chodnik i nowej nakładka na ulicy Storczykowej w Olsztynie – Odrzykoniu. Koszt tych zadań według kosztorysów inwestorskich wynosi około 2,7 mln zł. FDS pokryje 50 proc. tej kwoty.

Wójt Poczesnej Krzysztof Ujma przebuduje prawie kilometr ulicy Wierzbowej w Bargłach oraz półkilometrowy odcinek ulicy Ceramicznej w Korwinowie. Na konto samorządu wpłynie z tych tytułów ponad 430 tys. zł.

Janów zyska zmodernizowane ulice Narcyzową oraz Magnoliową. Inwestycja oszacowana na ponad 670 tys. zł uzyskała 60 proc wsparcia. Kłomnice przebudują natomiast ulicę Poprzeczną. Wójtowi Piotrowi Juszczykowi przyznano dofinansowanie w wysokości 157 tys. zł.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter