fbpx

Konopiska

Wystawa fotografii „Byli… Jesteśmy… Będą” ponownie zawita do gminy

fot. Justyna Janus

Pomiędzy 30 maja, a 2 czerwca w szkole w Aleksandrii po raz kolejny pojawi się okazja, by obejrzeć wystawę prezentującą sylwetki mieszkańców tej miejscowości. Zaprezentowane pierwotnie w ubiegłym roku prace, spotkały się z szerokim uznaniem także w Częstochowie, Bielsku-Białej i Rybniku. Zyskały też zainteresowanie Tomasza Tomaszewskiego, wybitnego polskiego fotografa reportażysty.

Organizatorem wydarzenia jest lokalna grupa młodych adeptów fotografii. Jego pierwsza odsłona miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku, podczas jubileuszu 100-lecia szkoły w Aleksandrii. Był to jeden z tych projektów kulturalnych, na który gmina otrzymała środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizowali go między innymi uczniowie wspomnianej placówki, jej absolwenci, młodzi fotograficy wywodzący się z tej miejscowości. Wśród autorów zdjęć można znaleźć takie nazwiska jak Anna Ankowska, Justyna Ankowska, Ewa Chudzik, Justyna Janus, Magdalena Purgal, Tomasz Ankowski, Dariusz Gawroński i Oskar Purgal. Konsultacje techniczne grupa powierzyła Justynie Janus, która zatroszczyła się o odpowiedni poziom artystyczny prac.

– To projekt artystyczny i integracyjny, który rozpoczął się w czerwcu 2017 roku. W założeniu chodziło o zaangażowanie osób interesujących się lub zajmujących się fotografią, bezpośrednio we współtworzenie wystawy oraz dokumentowanie naszych działań – mówi Anna Ankowska. – Dotarliśmy i sfotografowaliśmy mieszkańców Aleksandrii, którzy wyróżniają się niezwykłymi zainteresowaniami, z którymi związana jest ciekawa historia. Nawiązaliśmy także znajomości z mieszkańcami napływowymi, po to aby ich poznać i zintegrować z lokalną społecznością. Zaprezentowaliśmy niezwykłe miejsca w naszej miejscowości – dodaje.

W wyniku intensywnej pracy całego zespołu powstały obrazy, zdjęcia i katalog, który będzie można nabyć w trakcie planowanej wystawy. Niewątpliwie dla około trzystu pięćdziesięciu rodzin, które się w nim znalazły, może to być niezwykła i wyjątkowa pamiątka. Każda z nich otrzyma również swoją odbitkę. Wernisażowi towarzyszyć będzie prezentacja reportaży i wywiadów przeprowadzonych przez uczniów z mieszkańcami sołectwa. W opinii organizatorów, zaprezentowane w postaci filmów materiały mają stanowić znakomite uzupełnienie i rozszerzenie wystawy.A ta składa się z dwóch części. Główna prezentuje osoby, które zgodnie z założeniami projektu wyróżniają się jakąś pasją, zamiłowaniem lub talentem.

– Jak się przekonaliśmy, takich osób w Aleksandrii jest bardzo dużo. O wiele więcej niż moglibyśmy zaprezentować na naszej wystawie – przekonuje Justyna Janus. – Do każdego zdjęcia współczesnego wybraliśmy jego alegorię w postaci dzieła malarskiego, aby pokazać, że ludzie od zarania dziejów byli, czuli, kochali, tworzyli – podkreśla.

Druga część wystawy prezentuje mieszkańców Aleksandrii, życie ulicy, ciekawe miejsca, wydarzenia religijne, kulturalne, jubileusze, które miały miejsce w czasie trwania projektu.

– Przez całe zeszłoroczne wakacje, podczas sesji zdjęciowych odkryliśmy Aleksandrię na nowo – kontynuuje Anna Ankowska. – Spotkaliśmy niezwykłych ludzi, którzy opowiedzieli nam wiele historii, zaprosili na swoje podwórka. Szczególnie dziękuję za otwartość, mieszkańcom Aleksandrii, którzy mieszkają tu od niedawna. Staraliśmy się dotrzeć do wszystkich mieszkańców, niestety krótki czas realizacji projektu oraz niesprzyjająca wówczas pogoda nie pozwoliły nam dotrzeć do wszystkich domów – ubolewa.

Sportretowanych mieszkańców tej miejscowości Justyna Janus pokazuje także i na szerszym forum. Zdjęcia prezentowane były na festiwalach fotograficznych w Bielsku-Białej oraz Rybniku. Jej autorskie prace wzięły też udział w zeszłorocznej edycji „Klimatów Częstochowy”. Fotograficzka zdobyła drugą nagrodę w kategorii „Fotografia Klimatyczna” oraz wyróżnienie w kategorii „Fotoreportaż/Zestaw zdjęć”.

Zdjęcia Janus zrobiły także wrażenie na Tomaszu Tomaszewskim, współpracowniku magazynu National Geographic i wykładowcy fotografii na uczelniach w Polsce, USA, Niemczech i Włoszech.

– Patrzę na te fotografie i czuję, jakbym patrzył na nowe rozdanie, jakiś drugi, ekscytujący rozdział niedokończonej opowieści – napisał w swej recenzji Tomaszewski. – Moc tego pomysłu, polegającego na konsekwentnym fotografowaniu zawężonego tematu w sposób podobny, ukierunkowany i metodyczny, posłuszny spójnej formie, nic nie stracił na wartości do dzisiaj. Przeciwnie, pozostaje przejmujący i wzmocniony precyzją cyfrowej technologii, dokładnie oddanym kolorem, który w tym wypadku ma przecież ogromne znaczenie. Bije z tej kolekcji siła ukryta w uczciwym, socjologicznym zapisie. Ile tu można się dowiedzieć i zobaczyć. Jakie niebywałe przeżyć refleksje. O nas, o naszej kondycji, o Polsce. Justyna opowiedziała mi, że pozyskiwała przychylność mieszkańców prosząc ich, aby sami wybrali miejsce wokół swojego domu, takie na tle którego będą się dobrze czuli. Coś paradnego, ładnego, może też dającego świadectwo tego, co stworzyli – podkreślał.

W trakcie realizacji projektu współpracownicy Justyny Janus nagrywali krótkie materiały filmowe dokumentujące prowadzone działania. Można go obejrzeć poniżej. Otwarcie wystawy zaplanowano na 30 maja na godz. 17. Przez cztery kolejne dni na przełomie maja i czerwca będzie można ją odwiedzać do godz. 19.

fot. Justyna Janus

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter