fbpx

Konopiska

Powstaje miejsce dedykowane seniorom. Znajdą w nim pomoc osoby potrzebujące wsparcia

fot. Urząd Gminy Konopiska

Wkrótce sfinalizowana zostanie budowa Domu Pomocy dla Seniorów w Konopiskach. Na wybudowanie tej inwestycji gmina pozyskała 2,1 mln zł dofinansowania. Lada moment ma zostać przyznane z urzędu marszałkowskiego 4,9 mln zł, które zabezpieczą jego funkcjonowanie na najbliższe pięć lat. Uroczyste otwarcie i oficjalne uruchomienie działalności placówki przewidziane jest na maj.

– Nasi seniorzy będą mogli integrować się, a ponadto wypełnimy im czas wszelkiego rodzaju zajęciami i warsztatami czy rehabilitacją, by jak najdłużej mogli funkcjonować w świetnej kondycji psychofizycznej – mówił kilka tygodni temu wójt Jerzy Żurek w wywiadzie udzielonym redakcji wPowiecie.

Tutejszy samorząd czeka jeszcze na rozstrzygnięcie wniosku złożonego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego o przekazanie środków zabezpieczających finansowanie działalności Domu Pomocy dla Seniorów w Konopiskach przez okres najbliższych pięciu lat. Lada moment cała procedura powinna się zakończyć pozytywnym wynikiem.

– Projekt o nazwie „A w sercu ciągle maj” zakłada świadczenie wsparcia seniorom począwszy od lipca tego roku do czerwca 2029. Chodzi o znaczące dofinansowanie w kwocie sięgającej prawie 4,9 mln zł przy wkładzie własnym gminy na poziomie 257 tys. zł – mówi wójt.

Część pozyskanych na wspomnianą działalność zasobów przeznaczona zostanie na pokrycie kosztów pośrednich. Chodzi o wydatki na media, środki czystości czy wynagrodzenie kadry zarządzającej tym projektem. Jednak w zdecydowanie większej mierze pieniądze te mają zapewnić szeroki zakres usług sprofilowanych tak, aby spełnić różnorodne potrzeby seniorów.

– Wśród nich znajdą się usługi opiekuńcze świadczone przez wykwalifikowane opiekunki, specjalistyczne usługi pielęgniarskie, terapie zajęciowe, usługi rehabilitacyjne i usprawniające, gimnastyka grupowa czy indywidualne poradnictwo psychoterapeutyczne. Przewidujemy także grupowe wyjścia do kina, teatru, filharmonii i muzeów, jak i również spotkania edukacyjne. Oczywiście naszym podopiecznym zapewnimy również posiłki – dodaje Jerzy Żurek.

Dodatkowo w planach jest świadczenie usługi transportowej, która zapewni emerytom dowóz z miejsca zamieszkania do placówki i z powrotem. Placówka ruszy w maju. Wtedy też rozpocznie się proces rekrutacji uczestników projektu. Z oferty Domu Pomocy dla Seniorów w Konopiskach będą mogły skorzystać dwadzieścia cztery osoby.

– Priorytetem będą seniorzy posiadający umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności oraz osoby samotnie zamieszkujące. Warunkiem koniecznym będzie ukończenie sześćdziesiątego roku życia oraz, co oczywiste, zamieszkiwanie na terenie naszej gminy. Komisja rekrutacyjna dokona oceny kandydatów na podstawie określonych kryteriów. Korzystanie z placówki będzie odpłatne, jednak wysokość opłaty oraz zasady jej ustalania zostaną określone uchwałą rady gminy. Istnieje możliwość zwolnienia z ponoszenia odpłatności dla tych osób, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej – informują z kolei pracownicy odpowiedzialni w gminie za opiekę społeczną.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter