fbpx

Konopiska

Artystki z Konopisk ze śpiewem mają do czynienia od dwóch dekad

fot. Urząd Gminy Konopiska

Charakteryzuje je wysoki poziom artystyczny. Na festiwalach niezmiennie zajmują czołowe miejsca i zdobywają szereg nagród. Zespół Śpiewaczy Gminy Konopiska obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia istnienia.

Grupa powstała w maju 1999 roku. Od początku kieruje nią Dorota Sitek, solistka Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Na przestrzeni lat przez zespół przewinęło się blisko czterdzieści osób. Od jakiegoś czasu śpiewaczki występują w stałym składzie. W szeregach formacji doszukać się można takich nazwisk jak Edwarda Frania, Zofia Gębuś, Helena Kocik, Joanna Nalewajka, Krystyna Sosna, Leokadia Seta, Ola Szczepańska, Gabriela Kościelniak, Monika Bator i Danuta Szymanek.

Od początku swego istnienia Zespół Śpiewaczy Gminy Konopiska prezentował głównie rodzimy folklor, ale w repertuarze można było znaleźć też pieśni śląskie, lubelskie, rzeszowskie czy kaszubskie. Panie wielokrotnie brały udział w przeglądach folklorystycznych „Wici” w Chorzowie, „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach, Jurajskim Przeglądzie Folklorystycznym w Kłobucku i Częstochowie oraz trzykrotnie w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Grupa gościła także w Regionalnym Przeglądzie Pieśni „Śląskie śpiewanie” im. Adolfa Dygacza w Piekarach Śląskich oraz w Międzynarodowym Przeglądzie Pieśni Śląskich w Koszęcinie w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

– Ogromnym uznaniem darzymy nieustanne wysiłki pań, aby zachować i przekazywać kulturę naszych przodków. Mamy nadzieję, że prowadzona działalność stanie się źródłem inspiracji dla młodszych pokoleń, zachęci do twórczego działania. Serdecznie dziękuję i gratuluję wszystkim paniom, które reprezentowały i nadal śpiewająco reprezentują naszą gminę, a także ich opiekunom, którzy od początku istnienia zespołu dbali o jego rozwój – mówi Jerzy Żurek, wójt Konopisk.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter