fbpx

Konopiska

Druhowie mogą się spodziewać powiększenia floty. Jest promesa z MSWiA na zakupu nowego pojazdu

fot. Pxhere

W opublikowanym kilka tygodni temu przez resort spraw wewnętrznych i administracji zestawieniu jednostek OSP, które w tym roku otrzymają dofinansowanie do zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych, znalazła się także ta z Konopisk. W ostatnim dniu marca w Komendzie Miejskiej PSP w Częstochowie odbyło się z tej okazji wręczenie promes.

OSP Konopiska jest jedną z dwóch jednostek z terenu tutejszego samorządu, która należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W związku z powyższym, w przypadku zaistnienia na terenie gminy zagrożenia, jest ona wywoływana w pierwszej kolejności wraz z druhami z Rększowic. Z danych statystycznych ostatnich lat wyraźnie wynika, że coraz mniej wyjazdów strażaków-ratowników dotyczy pożarów, a w znacznej większości są to interwencje związane z miejscowymi zagrożeniami.

– Corocznie najwięcej wyjazdów wymagają zdarzenia drogowe, takie jak wypadki, kolizje, ale także rozlane w pasie drogowym substancje, które należy zneutralizować. Z kolei w sezonie letnim znaczna część interwencji dotyczy usuwania gniazd owadów błonkoskrzydłych. W związku z powyższym wyposażenie jednostki OSP Konopiska w lekki samochód ratowniczo-gaśniczy zwiększy jej mobilność i ułatwi możliwość szybkiego wyjazdu w przypadku wystąpienia miejscowych zagrożeń. A to zdecydowanie podniesie bezpieczeństwo mieszkańców – mówi Ewa Stefanowska-Lasoń z urzędu gminy.

Jak dodaje urzędniczka, miejscowe władze od 2020 roku realizują proces wymiany starych, wyeksploatowanych samochodów pożarniczych. Przez ostatnie trzy lata gmina wyposażyła działające na swoim obszarze jednostki w trzy lekkie samochody ratowniczo-gaśnicze, a także partycypowała w kosztach zakupu średniego pojazdu. Dofinansowanie zakupu lekkiego samochodu dla kolejnej jednostki ochotniczej straży pożarnej w gminie kto następny krok w tym procesie.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter