fbpx

Konopiska

Planowana modernizacja może zredukować nawet połowę kosztów zużycia energii

fot. Pixabay

Za kilka miesięcy powinna zakończyć się rozpoczęta w ostatnich dniach grudnia modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy. W jej wyniku do użytku zostanie oddanych blisko półtora tysiąca energooszczędnych lamp nowego typu. Finansowanie wartej 2 mln zł inwestycji w przeważającej mierze pokryte zostanie z umorzenia pożyczki udzielonej przed laty na zadania kanalizacyjne przez Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

To szeroko zakrojone unowocześnienie gminnego oświetlenia poprzedził audyt energetyczny będący pokłosiem porozumienia, jakie miejscowe władze zawarły w sierpniu 2021 roku ze spółką Tauron Nowe Technologie. I ile dla nikogo nie było specjalnym odkryciem, że wspomniane oświetlenie uliczne jest nie tylko technicznie przestarzałe, awaryjne oraz wysoce energochłonne, to przeprowadzona analiza wykazała istotne niedobory zarówno jakościowe, jak i ilościowe, jeśli chodzi o punkty świetlne.

– Na terenie naszej gminy występują miejsca, które pomimo istniejącej infrastruktury świetlnej są słabo oświetlone. Światło lamp sodowych powoduje zafałszowanie kolorów otoczenia, pod koniec użytkowania przestają funkcjonować stabilnie i zwiększają zużycie energii. Ma to tym samym negatywny wpływ na emisję substancji szkodliwych do powietrza – wyjaśnia Iwona Lisek, zastępca wójta Konopisk.

Wykonawca wdrażanego od miesiąca zadania wymieni finalnie tysiąc dwieście pięćdziesiąt dwie przestarzałe oprawy na te nowego typu led’owego. Dodatkowo, w ramach istniejącej infrastruktury oświetleniowej, dobuduje sto dziewięćdziesiąt sześć nowych punktów świetlnych. Jak podkreślają przedstawiciele miejscowych władz, realizowana modernizacja finalnie wpłynie przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa i komfort użytkowników dróg oraz przestrzeni gminnych, a także w maksymalnym stopniu odzwierciedli naturalne światło dzienne. Strumień światła, który emitują nowoczesne led’y, jest przyjazny dla oka i nie powoduje podrażnienia czy zmęczenia. Dodatkowo tego typu lampy mają długą żywotność i w zasadzie są niezawodne.

– Zabudowane energooszczędne oprawy będą wyposażone w układ zasilania z programowalnym trybem redukcji o 30 proc. w godzinach pomiędzy 23 z 5 rano. Szacujemy, że dzięki tej modernizacji zredukujemy około 40-50 proc. kosztów zużycia energii elektrycznej – podkreśla z kolei wójt Jerzy Żurek.

Wartość całego kontraktu to lekko ponad 2 mln zł, z czego niecałe 1,6 mln zł zostanie pokryte z umorzenia pożyczki udzielonej ze wsparcia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

– Wspomniana modernizacja to oczywiście jeden z przykładów, który pozwoli obniżyć koszty zużycia energii. Planujemy również wdrożenie innych projektów, które zakładają wymianę oświetlenia na przykład na płycie głównej w Gminnej Hali Sportowej w Konopiskach, w placówkach oświatowych czy na Stadionie Lekkoatletycznym im. Ireny Szewińskiej – dodaje włodarz Konopisk.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter