fbpx

Konopiska

Gmina z przyjazną edukacją. Wysoka pozycja Konopisk w ogólnopolskim rankingu

fot. Pixabay

Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota oraz Fundacja Evidence Institute przygotowały ranking „Miejsca Przyjazne Edukacji”. Spośród blisko 2,5 tys. wszystkich gmin w kraju, Konopiska znalazły się w pierwszej setce zestawienia w aż dwóch kategoriach.

Wysoka lokata we wspomnianym rankingu, to przede wszystkim wskazanie tych miejsc na samorządowej mapie Polski, gdzie edukacja stoi na najwyższym poziomie. To także promocja miejscowości, w których lokalna administracja dokłada wszelkich starań, aby uczniowie od najmłodszych lat mogli korzystać z najwyższej jakości kształcenia.

Jego celem jest także rozpoczęcie dyskusji nad tym, co przyczynia się do wysokiej jakości nauczania oraz pokazanie czym cechują się gminy z czołówki rankingu, jakie rozwiązania stosują szkoły i jak współpracują z samorządem? Wreszcie, w jaki sposób samorząd podchodzi do edukacji i buduje swoje relacje z placówkami oświatowymi?

W przygotowanym przez renomowany dwutygodnik i Fundację Evidence Institute zestawieniu gmina znalazła się na osiemdziesiątym ósmym miejscu. To najlepszy wynik spośród wszystkich gmin powiatu częstochowskiego i drugie miejsce w całym subregionie północnym. W kategorii gmin poniżej 20 tys. mieszkańców Konopiska uplasowały się natomiast na sześćdziesiątej ósmej lokacie.

Ranking opiera się na obiektywnych danych dotyczących warunków i efektów nauczania, a jego metodologia jest precyzyjnie zdefiniowana. Dostępność edukacji przedszkolnej, dobre i wyrównane wyniki z egzaminów zewnętrznych, a także jakość pracy szkół, mierzona edukacyjną wartością dodaną, są tymi wskaźnikami, które odzwierciedlają jakość edukacji w gminach.

– Bardzo dobra lokata, jaką zajęliśmy w tym rankingu, obrazuje zarówno wysoką jakość nauczania w naszej gminie, doskonałą współpracę na linii oświaty i samorządu oraz olbrzymie zaangażowanie dyrektorów, nauczycieli i uczniów. Co roku najlepszym tego dowodem są ponadprzeciętne wyniki szkolnych egzaminów końcowych – komentuje wójt Jerzy Żurek.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter