fbpx

Konopiska

Kolorowe korowody pożegnały zimę i przywitały wiosnę nad pobliską rzeką oraz Zalewem Pająk

fot. Urząd Gminy Konopiska

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przedszkolaki przy asyście pań z KGW wspólnymi siłami utopili Marzannę.

Topienie Marzanny to wielowiekowy polski zwyczaj związany z pierwszym dniem wiosny. Marzanna jest kukłą wykonaną najczęściej ze słomy oraz bibuły i jest symbolem zimy. Ceremonia jej utopienia, zgodnie z tradycją, ma spowodować jej odejście, obudzenie przyrody do życia i powodzenie w uprawie roślin i hodowli zwierząt.

Zgodnie z tradycją 21 marca dzieci z I Niepublicznego Przedszkola Lingwistycznego – Oxford for Kids wraz z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Wygodzie i zaproszonymi gośćmi wyruszyły z przygotowaną Marzanną nad pobliską rzekę, aby symbolicznie ją utopić.

– Po wyprawie maluchy zostały zaproszone na słodki poczęstunek. Wicewójt Iwona Lisek podziękowała zarówno im, jak i ich opiekunom za zaangażowanie i chęć kultywowania tradycji oraz obdarowała przedszkolaki małymi prezentami – relacjonuje Ewa Stefanowska-Lasoń z urzędu gminy.

Jak dodaje urzędniczka, przywitanie wiosny, poprzez rzucenie Marzanny do wody, miało miejsce również w Publicznym Przedszkolu w Konopiskach oraz w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Konopiskach.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter