fbpx

Konopiska

Milionowa dotacja na przebudowę dwóch dróg

fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Konopiska będą mogły wkrótce zmodernizować dwie arterie, zniszczone na skutek klęsk żywiołowych, które przed kilkoma laty nawiedziły gminę.

Jerzy Żurek odebrał od wojewody śląskiego promesy dotacyjne, które mają w 80 proc. pokryć koszty częściowej modernizacji szlaków. Chodzi o ulicę Rolniczą w Konopiskach oraz Zieloną w Aleksandrii Drugiej. Łącznie na konto urzędu ma wpłynąć 960 tys. zł.

– To kolejne wsparcie, które udało się pozyskać gminie z ministerialnego programu mającego niwelować skutki klęsk żywiołowych. W ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy z tego rządowego źródła sięgnęły one łącznie kwoty 3 mln zł. W minionym roku wyniosły ponad 2 mln zł. Dzięki tym pieniądzom udało się gruntownie przebudować ulice Zieloną, Źródlaną oraz Stawową w Konopiskach, a także ulicę Podgranicze w Aleksandrii – mówi wójt Jerzy Żurek.

Początek drugiej kadencji Żurka jest, jak na razie, niezwykle owocny dla gminy w zewnętrzne dofinansowania. Z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozyskano bowiem niemal pół miliona złotych na modernizację drogi gminnej biegnącej przy cmentarzu w Konopiskach. Kolejne 920 tys. zł stanowi dofinansowanie od wojewody śląskiego na przebudowę ulicy Zielonej w Aleksandrii Pierwszej. Unia wspomoże ponadto rozwój wychowania przedszkolnego kwotą niemal 480 tys. zł. Za część tych pieniędzy utworzone zostaną w Konopiskach nowe oddziały dla najmłodszych mieszkańców. Przybędzie dodatkowych siedemdziesiąt pięć miejsc.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter