Wykonana z chromowanego brązu rzeźba stanęła w centrum Olsztyna. Autorem powstałego w 2019 roku dzieła jest Michał Batkiewicz.
63-letni twórca pochodzi z Nowego Targu i swoją edukację artystyczną rozpoczął od ukończenia Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego promotorem był prof. Marian Konieczny, autor między innymi Pomnika Bohaterów Warszawy, czyli słynnej Nike.
Michał Batkiewicz jest autorem wielu monumentalnych realizacji, takich jak replika drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago. Zaprojektował i zrealizował również drewniany kościół wraz z wyposażeniem w Lawton w USA. Wykonał też szereg realizacji pomnikowych i plenerowych rozsianych w różnych miejscach świata. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych.
– Rzeźba, która pojawiła się na olsztyńskim rynku nosi nazwę „Nadzieja”. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Olsztyna i oglądania wystawy – zachęca Kamila Kubat z urzędu gminy.
fot. Urząd Gminy Olsztyn