fbpx

Konopiska

Obrzędy i zwyczaje na terenie ziemi częstochowskiej. Eksperci z dziedziny etnografii zaprezentowali nową książkę

fot. Urząd Gminy Konopiska

Podczas promocji książki „Ziemia Częstochowska – obrzędowość doroczna oraz tradycyjna zabudowa”mieszkańcy i miłośnicy tradycji ziemi częstochowskiej mieli okazję zgłębić jej długoletnią historię, obrzędowość oraz tradycyjną zabudowę.

Dr Robert Garstka i Aleksander Lysko, pracownicy Instytutu Korfantego w Katowicach i jednocześnie eksperci z dziedziny etnografii, zaprezentowali swoje najnowsze dzieło, które odkrywa nieznane dla wielu aspekty życia kulturalnego ziemi częstochowskiej. Książka jest owocem dwuletnich badań i pasji autorów.

– Działa ona jak klucz, który otwiera drzwi do często tajemniczych i mało znanych obrzędów i tradycji, które kształtują życie mieszkańców tego regionu – mówili autorzy podczas prelekcji w Gminnej Hali Sportowej w Konopiskach.

Dr Robert Garstka, historyk kultury i antropolog, przedstawił interesujące spojrzenie na obrzędy i zwyczaje, które przetrwały przez wieki w tej okolicy. Z kolei Aleksander Lysko, znany fotografik, zaprezentował swoje unikalne prace dokumentujące tradycyjną zabudowę ziemi częstochowskiej. Jego zdjęcia ukazały piękno i urok wsi oraz miasteczek w tym regionie.

– Dziękujemy wszystkim kołom gospodyń wiejskich oraz placówkom oświatowym z terenu naszej gminy za zaangażowanie i wkład w kultywowanie tradycyjnych obrzędów i współpracę, której efektem finalnym jest wydana publikacja – dodaje natomiast Ewa Stefanowska-Lasoń z urzędu gminy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter