fbpx

Konopiska

Podczas festiwalu w Szprotawie wyśpiewały „Bukowego liścia”

fot. Urząd Gminy Konopiska

Zespół Śpiewaczy Gminy Konopiska gościł w miniony weekend w Szprotawie, gdzie odbywała się 27. edycja Festiwalu Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń”. Reprezentantki Konopisk znalazły się w gronie trzydziestu dwóch zespołów z całego kraju. Do domu wróciły z nagrodą.

– Festiwal ma na celu propagowanie i upowszechnianie pieśni ludowej jako ważnego elementu polskiego dziedzictwa narodowego – informuje Mariola Łyszczarz z Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach.

Jak przekonuje, idea jaka towarzyszy temu wydarzeniu to także próba ocalenia od zapomnienia bogactwa polskich pieśni, które powstały na przestrzeni wieków i towarzyszyły Polakom oraz mniejszościom narodowym. Dla organizatorów tego cyklicznego festiwalu w Szprotawie istotne jest również zaprezentowanie współczesnej twórczości zespołów śpiewaczych, a także propagowanie jej jako ważnej tradycji folkloru i kultury.

Panie, które reprezentowały gminę Konopiska wystąpiły w drugim dniu festiwalu. Wykonały dwie pieśni, które na stałe goszczą w ich repertuarze oraz jeden utwór Stanisława Moniuszki.

Decyzją komisji konkursowej zespół otrzymał zaproszenie do udziału w koncercie galowym, podczas którego z kolei wywalczył „Bukowy liść”. To nagroda przyznawana za najbardziej wartościowe elementy prezentowanego programu.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter