fbpx

Kłobuck

W Kłobucku powstanie dzienny dom opieki dla seniorów

fot. Pixabay

Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłobucku pozyskał środki z urzędu marszałkowskiego na utworzenie Dziennego Domu Opieki Medycznej dla seniorów. Placówka ma rozpocząć rekrutację już z początkiem listopada.

W konkursie na rozwój usług zdrowotnych na obszarze województwa śląskiego zgłoszono łącznie sześćdziesiąt siedem wniosków. Do dofinansowania wybrano ostatecznie osiem. W całej tej stawce, aplikacja wniesiona przez miejscowy ZOZ oceniona została bardzo wysoko. To zaowocowało przyznaniem niemal 1,2 mln zł. 

Pomoc adresowana będzie do osób niesamodzielnych, które ukończyły sześćdziesiąty piąty rok życia. W szczególności do tych, których stan zdrowia wymaga świadczeń pielęgnacyjnych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, lecz już nie w warunkach szpitalnych. Otrzymają je one bezpłatnie.

Utworzonych ma zostać piętnaście miejsc opieki medycznej. Dzięki pozyskanym pieniądzom, przez ponad rok działalności placówki, świadczenia zdrowotne otrzyma około sześćdziesiąt osób. Czuwać nad nimi bedą lekarze geriatrii, rehabilitanci, fizjoterapeuci, jak i psycholodzy.

– Projekt zapewni edukację zdrowotną, usprawnianie ruchowe, niezbędne badania diagnostyczne oraz specjalistyczne konsultacje lekarskie. Podopiecznym zapewnione zostanie wyżywienie oraz bezpłatny transport z miejsca zamieszkania i powrotny – informuje starostwo kłobuckie, które współpracuje z ZOZ-em przy wdrażaniu działania. – Wsparciem zostaną objęci również opiekunowie osób niesamodzielnych. Zorganizowane zostaną od jednej do dwóch wizyt domowych, podczas których fizjoterapeuta poinstruuje, jak prowadzić ćwiczenia w warunkach domowych i doradzi jakie zmiany w przestrzeni należy wprowadzić, by ułatwić funkcjonowanie pacjentowi – wyjaśnia instytucja. 

Na przestrzeni ostatnich tygodni to kolejna inicjatywa, którą na terenie powiatu kłobuckiego objęte zostaną osoby niesamodzielne czy też niepełnosprawne. 21 lipca władze powiatu podpisały umowę z urzedem marszałkowskim na dofinansowanie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzepicach. Na ten cel zdobyto 1,35 mln zł. 

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter