fbpx

Kłobuck

Wizyta marszałka w Kłobucku. Spotkał się z samorządowcami z subregionu, odwiedził też Łobodno i Kamyk

fot. Urząd Miejski w Kłobucku

W Kłobucku pojawił się Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. Polityk wziął udział w spotkaniu z samorządowcami subregionu północnego. Obecność Chełstowskiego stała się również okazją do omówienia przebudowy przebiegających przez gminę dwóch dróg wojewódzkich.

17 stycznia Kłobuck pełnił rolę gospodarza spotkania samorządowców, które dotyczyło kwestii związanych z rozpisaną na lata 2021-2027 perspektywą unijną.

W spotkaniu, które zorganizował starosta kłobucki Henryk Kiepura, wzięli także udział wiceprzewodniczący Sejmiku Śląskiego Stanisław Gmitruk, dyrektor ds. transformacji regionu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Małgorzata Staś oraz liczne grono przedstawicieli samorządu terytorialnego z tzw. subregionu północnego. Salę, w której odbyło się spotkanie, szczelnie wypełnili starostowie, burmistrzowie i wójtowie.

– Cieszę się z tego zaproszenia, bo subregion północny jest dla nas bardzo ważny. To jedno z tych miejsc stanowiących DNA samorządu. Łączy nas wiele tematów, w tym kwestii związanych z inwestycjami. Zabiegaliśmy o to, aby stworzyć specjalną oś wsparcia dla tego subregionu, jednak nie było zielonego światła ze strony rządowej, otwierającego drogę do realizacji tego pomysłu. Chcemy jednak zdywersyfikować te środki w taki sposób, by subregion także mógł na tym skorzystać – mówił do zebranych Jakub Chełstowski.

Jak przekonywał marszałek, jest ku temu doskonała okazja. Województwo śląskie otrzyma bowiem z funduszy unijnych rekordową kwotę. Chodzi o 5 mld euro.

– Kolejne szanse przynosi perspektywa unijna rozpisana na lata 2021-2027. Mamy też znakomity, najwyższy w historii budżet województwa sięgający 3 mld zł. Widzimy potrzeby subregionu północnego, zwłaszcza pod kątem inwestycji związanych z infrastrukturą drogową i służbą zdrowia. I będziemy na nie reagować przede wszystkim na poziomie sejmiku, aby te decyzje przekładały się na rozwój tej części województwa. Transformacja regionu ma szerokie znaczenie. Każdy subregion jest tak samo ważny – podkreślał Chełstowski.

Kwota 376,5 mln euro ma zostać rozdysponowana na tzw. inteligentny rozwój, w tym organizacje badawcze, przedsiębiorstwa, ekosystem RIS, e-usługi publiczne czy innowacyjne rozwiązania cyfrowe dla służby zdrowia. Fundusze europejskie na zielony ład to z kolei kwota 703,5 mln euro. Będą to pieniądze przeznaczone na poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej, a także przedsiębiorstw.

Ponad 212 mln euro województwo otrzyma na multimodalną mobilność miejską. Z tych pieniędzy zostanie sfinansowany zrównoważony transport oraz regionalne trasy rowerowe. Ponad 252 mln euro z nowej perspektywy trafi na zadania związane ze szkolnictwem i edukacją. Będą to środki przeznaczone na adaptację i modernizację bazy lokalowej i wyposażenia – jako uzupełnienie projektów dla placówek oświatowych, edukację przedszkolną, kształcenie ogólne, szkolnictwo zawodowe i wsparcie projektów wynikających z Lokalnych Strategii Rozwoju. Według wstępnych założeń, pierwsze nabory mają rozpocząć się już w kwietniu.

– To są bardzo ważne elementy, które pojawiają się w tej perspektywie. W podziale środków ujęte są takie kwestie, jak poprawa równego dostępu do wysokiej jakości usług w zakresie kształcenia, szkolnictwo zawodowe, szkolnictwo wyższe oraz wsparcie dla osób poszukujących pracy – zaakcentowała Małgorzata Staś, dyrektor ds. transformacji regionu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Spotkanie było nie tylko okazją do wymiany doświadczeń oraz rozmów na tematy związane z przyszłością. Wizytę marszałka w Kłobucku wykorzystał burmistrz Jerzy Zakrzewski, by omówić kwestie związane z modernizacją infrastruktury drogowej na terenie samej gminy Kłobuck.

Włodarz wspólnie z Jakubem Chełstowskim i Zbigniewem Taborem, dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, udali się do Łobodna i Kamyka. Na miejscu rozmawiali o długo wyczekiwanej przebudowie przebiegających przez tutejszy samorząd dróg wojewódzkich DW491 i DW492.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter