Jedno z lokalnych stowarzyszeń zrealizowało w szesnastu gminach powiatu częstochowskiego szeroko zakrojony patriotyczny projekt, nawiązujący do najważniejszych majowych świąt. Mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, piknikach, charytatywnym biegu oraz koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Projekt „Z biało-czerwoną po powiecie częstochowskim” to autorski pomysł Stowarzyszenia Sparta i poseł Lidii Burzyńskiej. Wywodząca się z miejscowości Brzeziny w gminie Poczesna organizacja pozyskała na ten cel środki z kancelarii premiera. Z kolei patronat nad tym przedsięwzięciem objęła Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego.
– Celem projektu było pokazanie różnych możliwości wspólnego obchodzenia majowych
świąt, ale także budzenie uczuć patriotycznych, dumy z własnego kraju, regionu, polskiej kultury, historii i tradycji – mówi poseł Lidia Burzyńska, która również czynnie współorganizowała ten czterodniowy cykl.
Jak podkreśla parlamentarzystka, maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych trzech dniach obchodzone są trzy ważne święta. Chodzi o pierwszomajowe Święto Pracy, celebrowany nazajutrz Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie Święto Narodowe Trzeciego Maja. Z tej okazji kraj przodków odwiedzili mieszkający na Litwie Polacy.
– W radosnym świętowaniu towarzyszyli nam przez te dni mieszkańcy zlokalizowanej w rejonie wileńskim gminy Kowalczuki – dodaje posłanka Burzyńska.
Co dokładnie obejmował program obchodów? Całość rozpoczęła się 30 kwietnia w Blachowni, gdzie uczestnicy zorganizowanego w Centrum Aktywności Obywatelskiej spotkania wzięli udział w warsztatach tworzenia kotylionów. Wczesnym popołudniem natomiast w Hucie Starej A odbył się piknik wojskowy, a bliżej wieczoru w Mykanowie wspólnie śpiewano piosenki i pieśni patriotyczne z udziałem tamtejszej orkiestry dętej.
1 maja w Mstowie przy ulicy Wolności doszło do poświęcenia tablicy ofiar II wojny światowej, a w Skrzydlowie miał miejsce bieg charytatywny na rzecz Częstochowskiego Hospicjum dla Dzieci, zwieńczony rodzinnym piknikiem. W kilku innych gminach powiatu tj. Konopiskach, Dąbrowie Zielonej, Starczy, Kruszynie, Rędzinach, Olsztynie i Lelowie z mieszkańcami spotkali się też tego dnia Kresowianie.
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej zaczął się od warsztatów rękodzieła patriotycznego w Koniecpolu. Po południu mieszkańcy Janowa mieli możliwość wzięcia udziału w pikniku historycznym, a wieczorem w hali widowiskowo-sportowej w Kamienicy Polskiej odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Czterodniowy patriotyczny maraton zakończył się 3 maja wspólnym spotkaniem uczestników projektu przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki zlokalizowanym tuż przy podjasnogórskim parku. To stamtąd zebrani ruszyli, by wspólnie pojawić się przed szczytem Jasnej Góry, gdzie następnie, w tym swoistym konfesjonale polskiego narodu, wziąć udział w uroczystym nabożeństwie za ojczyznę.