fbpx

Powiat kłobucki

Artyści z Ostrów nad Okszą i Miedźna najlepsi w przeglądzie orkiestr

fot. Pixabay

Jedenaście reprezentacji wzięło udział w tegorocznej edycji Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych, jaki 9 czerwca odbył się w gminie Popów. Jury oceniało je w dwóch kategoriach.

Wydarzenie rozpoczął przemarsz muzyków, który ruszył sprzed budynku kościoła pw. św. Andrzeja w Wąsoszu Górnym, by finalnie dotrzeć na Kalwarię Wąsoską. Przegląd zainaugurowało wspólne wykonanie utworu „Orkiestry dęte”. Pod kierownictwem kapelmistrza Miłosza Janika odegrały go reprezentacje Krzepic, Lipia, Miedźna, Ostrów nad Okszą, Panek, Przystajni, Starokrzepic, Wręczycy Wielkiej, Zajączków Pierwszych oraz Złochowic.

– Jury dokonało oceny w kategoriach przemarsz i występ sceniczny. W tej pierwszej punktowano brzmienie orkiestry w marszu, równość kroku, a także tempo. Z kolei w drugiej z kategorii brano pod uwagę między innymi dobór repertuaru, interpretację, dynamikę, tempo i rytm – informuje Henryk Kiepura, starosta kłobucki i główny organizator imprezy.

Pierwsze miejsce i puchar starosty za przemarsz zdobyła drużyna z Ostrów nad Okszą. Tuż za nimi na podium uplasowała się Młodzieżowa Orkiestra OSP Zajączki Pierwsze, w której ręce trafił puchar włodarza Popowa. Trzecie miejsce i puchar prezesa Zarządu Powiatowego Związku OSP RP przypadł z kolei muzykom Orkiestry Dętej Gminy Przystajń. Jurorzy przyznali także wyróżnienie dla Natalii Cukier, tamburmajor Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Zajączki Pierwsze.

– Za umiejętności, dyscyplinę i konsekwencję w prowadzeniu orkiestry – relacjonuje starosta.

Puchar z rąk Kiepury odebrała także ekipa z Miedźna. W kategorii występ sceniczny to właśnie ci artyści okazali się bezkonkurencyjni. Drugą lokatę zajęła drużyna z Lipia, a trzecią – orkiestra z Krzepic. Oczywiście i w tej kategorii jury przyznało wyróżnienia. Powędrowały one do Orkiestry Dętej Gminy Przystajń, jak tłumaczono – za dobór repertuaru do możliwości wykonawczych orkiestry oraz do Młodzieżowej Orkiestry OSP Zajączki Pierwsze – za dojrzały styl i piękne brzmienie.

Organizatorzy uhonorowali też Emilię Garus z Przystajni oraz Jana Kukułkę z Ostrów nad Okszą. Odpowiednio jako najmłodszego i najstarszego uczestnika przeglądu. Swoją nagrodę przyznała także publiczność. W jej opinii, na miano najlepszej orkiestry tego przeglądu zasłużyła reprezentacja Krzepic. Jurorzy, za wysoki poziom instrumentalny stanowiący inspirację dla członków orkiestry, wyróżnili również kapelmistrza Wojciecha Pompkę.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, publikacje książkowe, nagrody finansowe, pamiątkowe czeki i statuetki. Do rąk laureatów przeglądu trafiły natomiast okazałe puchary.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter