fbpx

Lelów

Będą utrudnienia w ruchu. Przebudują drogę z Lelowa do Nakła

fot. Freepik

4 września wykonawca przebudowy drogi krajowej nr 46 na odcinku od Lelowa do Nakła wchodzi na plac budowy. Przez najbliższy rok trzeba się będzie liczyć ze sporymi utrudnieniami w ruchu.

Droga krajowa nr 46 stanowi ważny i dość ruchliwy ciąg komunikacyjny. Łączy bezpośrednio krajową jedynkę w Częstochowie z województwem świętokrzyskim. Ten czterdziestodziewięciokilometrowy szlak ma być wkrótce zmodernizowany w dwóch miejscach.

– Głównym celem inwestycji jest rozbudowa istniejącej drogi krajowej dla uzyskania poprawy bezpieczeństwa i uspokojenia ruchu drogowego oraz podniesienia komfortu komunikacyjnego. Zostanie przebudowana, a jej konstrukcja dostosowana do nośności 11,5 tony na oś. Przebudowane będą także skrzyżowania z drogami poprzecznymi, zatoki autobusowe, a w ramach inwestycji powstaną też chodniki i ciągi pieszo-rowerowe, oświetlenie drogowe oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – zaznacza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, bezpośredni inwestor zadania.

Modernizacja pierwszego z odcinków, od Lelowa do Nakła, liczącego 7,7 kilometra, rozpocznie już 4 września. Prace potrwają niemal trzynaście miesięcy. Zgodnie z zawartym kontraktem wykonawca powinien uporać się z pracami do końca września przyszłego roku. Koszt to niemal 51 mln zł.

– Rozbudowa obejmie przebudowę dziewięciu skrzyżowań. Jedno z nich powstanie jako skrzyżowanie z ruchem okrężnym. Wybudujemy lub przebudujemy łącznie osiem zatok autobusowych oraz jedno miejsce kontroli pojazdów. Wyznaczymy także osiem przejść dla pieszych. W celu usprawnienia komunikacji pieszej i rowerowej oraz zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa niechronionym użytkownikom drogi zostaną wykonane ciągi piesze, pieszo-rowerowe lub rowerowe o łącznej długości prawie 9 kilometrów – precyzuje zakres inwestycji GDDKiA.

Drugim z odcinków drogi krajowej nr 46, na którym wkrótce rozpoczną się prace, to ten liczący 6,9 kilometra w relacji od Janowa do Lgoczanki. W tym przypadku zadanie wyceniono na 53 mln zł.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter