fbpx

Lelów

Do końca stycznia zainteresowani dopłatą do instalacji OZE mogą przystąpić do specjalnego projektu

fot. Pixabay

Mieszkańcy gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie na poziomie 90 proc. kosztów inwestycji, między innymi w domową mikroinstalację fotowoltaiczną, pompę ciepła czy zakup magazynów energii. Ten parasolowy projekt skierowany jest do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Czym jest projekt parasolowy? To najprościej rzecz ujmując, forma wsparcia z funduszy unijnych, która cały ciężar organizacyjny oraz odpowiedzialność za prawidłową realizację, a następnie monitoring, nakłada na lokalny samorząd zaangażowany w jego realizację. To miejscowy urząd jest wnioskodawcą w projekcie, natomiast mieszkańcy są jego ostatecznymi beneficjentami.

– W ramach powyższego naboru możliwe jest uzyskanie dofinansowania na poziomie 90 proc. kwoty netto inwestycji, co oznacza, że VAT jest kosztem niekwalifikowanym – informują pracownicy Urzędu Gminy Lelów.

Dofinansowanie można uzyskać choćby na zakup i montaż instalacji magazynu energii do gromadzenia nadwyżki prądu wyprodukowanego z istniejącej instalacji fotowoltaicznej. W grę wchodzi także zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii do produkcji oraz gromadzenia jej nadwyżki, czy instalacji pompy ciepła centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej do produkcji energii cieplnej na potrzeby CO oraz CWU.

– Pieniądze można też będzie spożytkować na zakup i montaż instalacji pompy ciepła CWU do produkcji energii cieplnej na potrzeby ciepłej wody użytkowej – dodają lelowscy urzędnicy.

Jeśli złożony przez nich wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wówczas gmina pozyska od beneficjentów wkład własny i przystąpi do procedury wyłonienia wykonawców, którzy zamontują instalacje w domach mieszkańców. Zgodnie z założeniami naboru, to gmina odpowiada za nadzór nad realizacją całego przedsięwzięcia, rozliczenie finansowe z wykonawcą, ale również pozostaje formalnym właścicielem instalacji przez pięć lat od finansowego zakończenia inwestycji.

– Przez te pięć lat mieszkańcy będą użytkować instalacje, których właścicielem przez ten czas formalnie będzie gmina. Po tym czasie własność przejdzie na nich. Możliwość uzyskania dofinansowania w ramach tzw. projektu parasolowego to bardzo atrakcyjny i cieszący się dużym zainteresowaniem w kraju system wsparcia dla mieszkańców – zachwalają ideę projektu lokalni pracownicy samorządowi.

Osoby zainteresowane naborem więcej informacji mogą uzyskać kontaktując się bezpośrednio z urzędem gminy. Warto się jednak pospieszyć, bowiem składanie deklaracji oraz podpisywanie niezbędnych umów prowadzone będzie jedynie do 31 stycznia.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter