fbpx

Lelów

Było historycznie, widowiskowo i kulturalnie

fot. Urząd Gminy Lelów

Weekend 16 i 17 września stał na terenie gminy Lelów pod szyldem „Juromanii”. To kulturalne święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej przyciągnęło swoimi atrakcjami setki mieszkańców. Dla wszystkich uczestników była to znakomita lekcja historii, tradycji i kultury ziemi lelowskiej.

W ramach „Juromanii” na terenie gminy Lelów odbyły się przede wszystkim obchody 160. rocznicy Bitwy pod Mełchowem. Pamięć o tym wyjątkowym wydarzeniu z okresu powstania styczniowego jest na lokalnym gruncie pieczołowicie kultywowana. Oddziałem powstańców, walczącym na polach mełchowskich z imperium rosyjskim, dowodził pułkownik Zygmunt Chmieleński. W bitwie tej został ciężko ranny osiemnastoletni wówczas Adam Chmielowski – późniejszy św. Brat Albert. Zbiorowa mogiła powstańców, nad którą góruje wysoki, metalowy krzyż, jest otoczona przez mieszkańców szczególną troską.

Uroczystości zawsze rozpoczyna msza święta w intencji poległych powstańców, odprawiana w kaplicy św. Brata Alberta. Później była inscenizacja bitwy, w której aktywny udział wzięły grupy rekonstrukcyjne Pułku Żuawów Śmierci, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9. Rota 1863, kawalerii rosyjskiej, jazdy powstańczej, oddziału artylerii czy kosynierów. Ten najbardziej widowiskowy punkt uroczystości przyciągnął na mełchowskie pola setki mieszkańców. I podobnie jak przed laty powstańcy odnieśli zwycięstwo nad siłami rosyjskimi.

Z kolei 17 września można było wziąć udział w Queście „Traktem od Młynarza do Strzecharza” w Białej Wielkiej, jak również zwiedzić Izbę Tradycji w Lelowie. Ponadto zaplanowany został blok wydarzeń pt. „Od Chaty do Pałacu”, gdzie przewidziano różne warsztaty tematyczne w Jurajskiej Spiżarnii w Białej Wielkiej oraz koncert muzyki klasycznej w Zespole Pałacowo-Parkowym w Nakle.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter