fbpx

Mstów

Drogi, chodniki, budynki, oświetlenie czy kładka. To główne zadania na ten rok

fot. Shutterstock

Tradycyjnie ponad 20 proc. wydatków budżetowych w gminie przeznaczone zostanie na zadania inwestycyjne. Chodzi o blisko 23,5 mln zł. Spośród większych, przewidzianych do realizacji w 2024 roku, spora ich część będzie kontynuacją inwestycji rozpoczętych w minionym roku.

Wśród kilkunastu zamierzeń inwestycyjnych zatwierdzonych w budżecie samorządu znalazły się choćby przebudowa drogi łączącej Kłobukowice i Kuchary, drogi w ciągu ulicy Cmentarnej w Krasicach wraz z budową chodnika czy budowa wodociągu w Jaskrowie. Gruntownej modernizacji doczekają się także szkoła w Kucharach, remiza w Kobyłczycach, most w Kłobukowicach, jak i wykonane będą ciąg pieszo-rowerowy oraz kładka przez Wartę w Mstowie.

– W tym roku będziemy kontynuować rozbudowę oświetlenia ulicznego, obejmującego między innymi obwodnicę Mstowa, ulicę Olsztyńską w Brzyszowie oraz Kłobukowice, Wancerzów, Zawadę i Jaskrów – wymieniają urzędnicy z Mstowa.

W Srocku przebudowy doczeka się ulica Dębowa, a finalizacji – budowa pętli autobusowej w tej miejscowości. Przy szkole w Małusach Wielkich ma powstać hala sportowa, a modernizacja siedziby Gminnego Ośrodka Kultury w Mstowie wkroczy w drugi etap prac. Ruszą ponadto działania konserwatorskie przy murze granicznym wokół mstowskiego klasztoru i kościoła w tej miejscowości.

Co niezwykle istotne, na wszystkie z wymienionych powyżej inwestycji urząd kierowany przez wójta Tomasza Gęsiarza pozyskał, z różnych źródeł, dofinansowanie na poziomie 27 mln zł. Kolejne 2 mln zł zewnętrznego zastrzyku pieniędzy stanowić będzie pomoc dla województwa śląskiego na przebudowę skrzyżowania DW786 z drogą powiatową 1060S w Wancerzowie. Tutejszy samorząd pomoże również częstochowskiemu starostwu w remontach dróg powiatowych biegnących przez gminę.

– Czeka nas także dokończenie modernizacji i przebudowy ulicy Hektarowej w Jaskrowie oraz drogi wraz z dobudową części chodnika ulicy Głównej do ulicy Dolnej w Zawadzie, przebudowa drogi dojazdowej do posesji przy zbiorniku wodnym w Kobyłczycach czy szereg innych pomniejszych zadań – dodaje włodarz.

Jak podkreślają pracownicy urzędu gminy, oprócz realizacji bieżących zadań i szeregu istotnych inwestycji, gmina kolejny rok spłaci zaciągnięte pożyczki i zobowiązania finansowe z poprzednich lat.

– Stan zadłużenia na koniec 2023 roku wyniósł 4,2 mln zł. W 2024 roku planowana jest kolejna spłata zobowiązań finansowych, która sięgnie kwoty na poziomie 945 tys. zł – informują.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter