fbpx

Mstów

Przebudowa drogi z Kłobukowic do Kuchar. Inwestycja jest już na półmetku

fot. Urząd Gminy Mstów

Mstowski samorząd zakończył pierwszy etap przebudowy drogi łączącej miejscowości Kłobukowice i Kuchary na odcinku liczącym tysiąc sto czterdzieści pięć metrów. Na zadanie warte prawie 8,3 mln zł, którego kolejna odsłona będzie kontynuowana w tym roku, administracja kierowana przez wójta Tomasza Gęsiarza pozyskała blisko 5,4 mln zł.

Jak informują lokalne władze, przedsięwzięcie zostanie zakończone w drugim kwartale bieżącego roku. Modernizowany w formule „zaprojektuj i wybuduj” odcinek łączy dwie drogi powiatowe. Chodzi o 1028S relacji Mstów-Kłobukowice-Skrzydlów-Karczewice oraz 1077S biegnący od Mstowa przez Kuchary do Rzerzęczyc.

– Wcześniejszy stan drogi był niezadowalający. Liczne spękania i zapadliska utrudniały komunikację, a niedrożne rowy i przepusty nie zapewniały prawidłowego odwodnienia – tłumaczy konieczność wykonania remontu wójt Tomasz Gęsiarz.

Inwestycja obejmuje kompleksową przebudowę drogi o długości ponad dwóch kilometrów. W obrębie Kłobukowic będzie to niemalże siedemset metrów, a w obrębie Kuchar prawie półtora kilometra.

Zakres kontraktu, jaki gmina podpisała z przedstawicielami wyłonionego w przetargu konsorcjum dwóch firm, obejmuje przebudowę nawierzchni asfaltobetonowej, budowę chodnika i zjazdów z kostki brukowej, zjazdów tłuczniowych, utwardzenie poboczy, budowę odwodnienia, przebudowę kolidującego uzbrojenia, a także zagospodarowanie przylegającego do inwestycji terenu.

– Niedawno zakończyliśmy pierwszy etap prac, od strony Kłobukowic na odcinku liczącym tysiąc sto czterdzieści pięć metrów. Objął on między innymi karczowanie krzewów, frezowanie starej nawierzchni jezdni, roboty ziemne i rozbiórkowe, stworzenie elementów odwodnienia drogi w postaci rowów, przepustów i murków czołowych z kostki granitowej. Wykonawca ustabilizował konstrukcję jezdni z wykorzystaniem podbudowy z kruszywa i położył warstwę wiążącą nawierzchni. Pojawiły się też już krawężniki i obrzeża na chodniku i zjazdach – wymieniają urzędnicy z Mstowa, dodając, że wkrótce na wskazanym odcinku zostanie położona druga warstwa nakładki bitumicznej.

W drugim etapie tego zadania, na odcinku liczącym około kilometra, mają natomiast zostać wykonane wszystkie prace związane między innymi z odwodnieniem. Na wartą blisko 8,3 mln zł inwestycję miejscowi urzędnicy pozyskali prawie 5,4 mln zł dofinansowania. Środki pochodzą z pierwszej edycji tzw. „Polskiego Ładu”.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter