fbpx

Koniecpol

Drożeją śmieci. Będą ulgi dla tych, którzy zaopatrzą się w kompostowniki

fot. Pixabay

Od marca mieszkańcy gminy zapłacą więcej za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Dla nieruchomości jednorodzinnych przewidziano ulgi, w przypadku gdy będą kompostować bioodpady.

Zgodnie z podjętą uchwałą w przypadku selektywnej zbiórki opłata wyniesie 19 zł miesięcznie od osoby jeżeli daną nieruchomość zamieszkuje do pięciu osób. Powyżej tego progu trzeba będzie na konto urzędu gminy przelać o 2 zł mniej od domownika.

Jeżeli właściciel nie wypełni obowiązku selektywnego zbierania odpadów, to decyzją administracyjną naliczona zostanie opłata podwyższona. W takim wypadku wyniesie ona 38 zł miesięcznie od osoby w gospodarstwach do pięciu zamieszkujących osób, albo 34 zł miesięcznie od osoby w odniesieniu do nieruchomości zamieszkiwanych przez sześć i więcej osób.

Więcej zapłacą także właściciele domków letniskowych lub innej nieruchomości wykorzystywanej tylko przez jakąś część w roku na cele rekreacyjne czy wypoczynkowe. Roczny ryczałt ukształtowano na poziomie 140 zł w przypadku selektywnej zbiórki. Natomiast gdy śmieci nie będą segregowane wyniesie ona jeszcze raz tyle.

– Podjęcie uchwał poprzedziliśmy bardzo drobiazgową analizą kosztów. To, co się dzieje obecnie na rynku odpadów spędza sen z powiek większości samorządowców w kraju. Rynek jest nieprzewidywalny i niestabilny, a cały obowiązek zapewnienia właściwego funkcjonowania systemu gospodarki odpadami został przerzucony właśnie na gminy – mówi Gwidon Jelonek, dyrektor biura urzędu miejskiego. – Wraz w władzami spółki komunalnej poszukiwaliśmy rozwiązań, chociażby w zakresie nawiązania współpracy z instalacjami w powiatach ościennych, aby zminimalizować koszty zagospodarowania odpadów. Wykorzystaliśmy również do maksimum możliwości, które dają obowiązujące przepisy w zakresie wprowadzenia zwolnienia z części opłaty właścicieli nieruchomości jednorodzinnych posiadających kompostownik przydomowy – dodaje.

Dla osób, o których wspomniał Jelonek ulga wyniesie 3 zł od osoby miesięcznie. Trzeba będzie jednakże złożyć w urzędzie nową deklarację, która potwierdzi chęć zagospodarowania bioodpadów w przydomowym kompostowniku.

– Podjęcie uchwał wynika przede wszystkim ze zmian w przepisach dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi, które wpływają na ponoszenie znacząco większych kosztów przez spółkę komunalną za świadczenie usługi odbierania, a przede wszystkim zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych na terenie miasta i gminy. Wpływy z opłat od mieszkańców muszą bilansować koszty związane z funkcjonowaniem całego systemu gospodarowania odpadami, a więc nie tylko zbiórkę i bardzo drożejącą utylizację, ale całą obsługę systemu – mówi Tomasz Góra, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Co istotne, wprowadzone przez radę zmienione stawki opłat będą wymagały złożenia nowej deklaracji tylko przez tych mieszkańców, którzy gromadzili odpady w sposób nieselektywny.

– Właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie czternastu dni od dnia zamieszkania w danej nieruchomości pierwszego mieszkańca, a w przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – w terminie do dziesiątego dnia miesiąca następującego po tym, w którym nastąpiła zmiana – informują miejscy urzędnicy.

Zaznaczają jednocześnie, że nie ma możliwości złożenia deklaracji zmniejszającej wysokość zobowiązania za okres wsteczny, z wyjątkiem przypadku związanego ze śmiercią mieszkańca. Na skutek takich okoliczności formalności trzeba będzie dopełnić w czasie pół roku od chwili zdarzenia.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter