fbpx

Powiat kłobucki

Fundusz Dróg Samorządowych. Pieniądze dla powiatu i trzech gmin

fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Samorządowcy z terenu powiatu kłobuckiego odebrali z rąk przedstawicieli wojewody śląskiego symboliczne czeki, które unaoczniają kwotę przyznanego dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych na budowę i przebudowę infrastruktury komunikacyjnej. Rekordowe pieniądze trafią do Miedźna. Wójt Piotr Derejczyk pozyskał w tegorocznym rozdaniu prawie 7 milionów złotych.

Na opublikowanych 10 września podstawowych listach zadań zakwalifikowanych do dofinansowania w skali całego województwa, znalazło się czterdzieści sześć z powiatów oraz dziewięćdziesiąt osiem zgłoszonych przez gminy. W powiecie pieniądze pozyskało starostwo, na dwa projekty gmina Krzepice, a także Opatów oraz Miedźno.

Szczególnie imponująco wygląda kwestia przyznanej dotacji w ostatnim ze wspomnianych samorządów. Prawie 7 mln zł z programu rządowego przysłuży się modernizacji czterech szlaków, pokrywając jednocześnie 70 proc. prognozowanych kosztów inwestycji. Zgłoszony projekt przewiduje rozbudowę ulic Dębowej, Sosnowej, Ogrodowej oraz Polnej w Miedźnie. Łącznie to niemal 5,5 kilometra dróg, które mają być finalnie wykonane do czerwca 2022 roku.

Starostwu udało się zdobyć pieniądze na przebudowę drogi powiatowej nr 2002S w relacji Krzepice – Zajączki Pierwsze – Zbrojewsko. Półkilometrowy odcinek w Zajączkach Pierwszych ma kosztować około 920 tys. zł. Czek, który odebrał starosta Henryk Kiepura pokryje 80 proc. tej wartości, ponad 733 tys. zł.

Krzepice zdobyły natomiast 603 tys. zł. Przebudują ulicę Andersa, a poza samym miastem – ulicę główną w Zajączkach Drugich. Z własnego budżetu dorzucą do tej sumy tylko 25 proc. wydatków. W Opatowie z kolei wsparcie w wysokości 175 tys. zł posłuży na remont ulicy Miodowej w Iwanowicach Małych.

Nie wszystkie wnioski samorządów z powiatu kłobuckiego zakwalifikowały się do dofinansowania z puli podstawowej. Na liście rezerwowej sklasyfikowano wniosek Wręczycy Wielkiej na przebudowę ulicy Cmentarnej w Truskolasach. Także Panki, które ubiegały się o pieniądze na ulicę Głębockiego oraz dwa projekty zgłoszone przez gminę Kłobuck znalazły się w tym zestawieniu.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter