fbpx

Lelów

Lelowskie Święto Ciulimu-Czulentu powraca. Będzie jednak skromniejsze niż zazwyczaj

fot. Urząd Gminy Lelów

Po rocznej przerwie na mapę kulturalnych wydarzeń w regionie powraca organizowane w Lelowie Święto Ciulimu-Czulentu. Ze względu na niepewną jeszcze w tym roku sytuację epidemiologiczną obchody będą kameralne. Ograniczą się do wydarzeń w murach Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie.

Organizowany od 2003 roku festiwal kultury polskiej i żydowskiej jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w Polsce. Każdego roku do Lelowa przybywały tysiące gości, by w klimacie przenikających się kultur bawić się, tańczyć, ale także poznawać regionalne tradycje i potrawy z terenów ziemi lelowskiej. 

Jak podkreślają organizatorzy, festiwal ma przede wszystkim przypominać wspólną historię Polaków i Żydów, uczyć tolerancji i wzajemnego zrozumienia. W ubiegłym roku impreza z uwagi na wprowadzony przez rząd zakaz organizacji imprez masowych została odwołana. W bieżącym zdecydowano się na jej wznowienie. Będzie miała charakter kameralny, bardziej kulturalny i historyczny niż stricte rozrywkowy. W pewnym sensie powróci do swych początków.

Wstępem do zaplanowanych na 21 sierpnia wydarzeń będzie dzisiejsza projekcja filmu „Austeria” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. W sobotę w miejscowym GOK-u rozpoczną się z kolei warsztaty tańca żydowskiego i pisania w języku jidisz. Przybyli będą mieli okazję zapoznać się z historią ohelu i synagogi. Zespół Ziemi Lelowskiej wystawi spektakl „I skrzypek gra”, a swoje umiejętności zaprezentują także laureaci Konkursu Piosenki Żydowskiej, jak i podopieczni miejscowego ośrodka kultury. Przy tym wszystkim nie zabraknie oczywiście tytułowych, słynnych regionalnych przysmaków.

Promocja

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter