fbpx

Lelów

Od marca pojadą autobusy z Nakła do Koniecpola

fot. Pixabay

Mieszkańcy gmin Lelów i Koniecpol zyskają od 1 marca nowe połączenie autobusowe. To efekt podpisanego w listopadzie ubiegłego roku porozumienia międzygminnego. Dotyczyło ono organizacji transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej pomiędzy samorządami. Na ten cel pozyskano także dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

O problemach w komunikacji zbiorowej pomiędzy sąsiadującymi ze sobą gminami mówiło się już od dawna. Porozumienie dało asumpt do pozytywnych zmian w tym zakresie. Z formalnego punktu widzenia organizatorem całego przedsięwzięcia została gmina Lelów, której władze Koniecpola powierzyły zapewnienie transportu publicznego na własnym terenie.

Na 2021 rok FRPA przewidział dopłatę 3 zł do każdego wozokilometra. Udział organizatora wymagany jest na poziomie co najmniej 10 proc. kosztów. Obok Lelowa, do partycypacji w ich pokryciu zobowiązała się również gmina Koniecpol.

Operatorem linii została firma Jurabus Mat-Bus Grzegorz Matyja. Autobusy mają jeździć z Nakła do Koniecpola od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem okresów świątecznych. Przystanek końcowy zlokalizowano obok szkoły średniej mieszczącej się przy ulicy Armii Krajowej w Koniecpolu. Ponadto linia zabezpieczy potrzeby mobilności mieszkańców takich miejscowości jak Paulinów, Biała Wielka, Lelów, Zbyczyce, Posłoda, Drochlin, Celiny, Podlesie, Zagacie czy Starego Koniecpola.

– Nowa linia autobusowa poprawi komunikację nie tylko pomiędzy gminami, ale naszym mieszkańcom ułatwi także dojazd do samego Lelowa i znajdujących się tutaj instytucji publicznych oraz tych, których siedzibą jest Koniecpol. Mam tu na myśli choćby Wydział Zamiejscowy Starostwa Powiatowego w Częstochowie, ZUS-u, KRUS-u, Powiatowego Urzędu Pracy czy chociażby do banków. Ponadto uczniowie z naszego regionu zyskają bezpośredni dojazd do szkół średnich – podkreśla Joanna Sokolińska z referatu inwestycji i promocji lelowskiego urzędu. – Linia wpisuje się także znakomicie w sieć komunikacji ponadlokalnej. Połączenie z dworcem kolejowym w Koniecpolu otworzy możliwość bezpośredniego dotarcia również do Częstochowy, Kielc, Krakowa, Poznania, Szczecina, Lublina, Wrocławia czy Łodzi – dodaje.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter