fbpx

Koniecpol

Pojawiły się nowe szanse, by zdobyć środki na brakujące wodociągi

fot. Pixabay

Władze Koniecpola nie ustają w poszukiwaniach możliwości zdobycia funduszy zewnętrznych na dokończenie budowy sieci wodociągowej na terenie gminy. Realizacja niecałych osiemnastu kilometrów sieci rozwiązałaby na dobre ciągnący się od kilku lat problem dostępu do bieżącej wody dla blisko pół tysiąca mieszkańców.

Chodzi o trzeci i zarazem ostatni etap budowy infrastruktury, który miałby objąć Wąsosz, Kuźnicę Wąsowską, Łysaków i ulicę Zieloną w Łysinach. W Koniecpolu z kolei wodociągu brakuje jeszcze w ciągu ulic Przedmieście Przysieka, Przedmieście Podstocze, Przedmieście Koniawy, Mickiewicza oraz Kościuszki.

Na sfinalizowanie projektu czeka około dwustu gospodarstw domowych. Jest dokumentacja, są pozwolenia. W ubiegłym roku miasto ogłosiło nawet przetarg na to zadanie, chcąc zrobić rozeznanie cenowe na rynku usług. I jak się okazało, wyszło bardzo korzystnie. Złożone oferty pozwoliłyby na budowę sieci znacznie poniżej zakładanych wcześniej kosztów. Niestety, pomimo zabezpieczenia w swoim budżecie wkładu własnego i złożenia wielu wniosków o wsparcie projektu, gminie nie udało się pozyskać brakujących środków.

Ostatnio pojawiły się kolejne możliwości zdobycia pieniędzy. Włodarz poinformował o nich podczas ostatniej sesji rady miejskiej. Okazuje się, że gmina złożyła aplikacje o fundusze w dwóch naborach. Pierwszym jest trzecia tura Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a kolejnym konkurs wniosków na dofinansowanie inwestycji w gminach, w których w przeszłości funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Gminom popegeerowskim ma być przyznane łącznie 250 mln zł.

– Staraliśmy się pozyskać pieniądze na ostatni etap wodociągów wszędzie, gdzie się dało, by w końcu zakończyć ten nurtujący nas wszystkich problem. Niestety do tej pory się nie udawało. Pojawiły się jednak nowe możliwości. U nas PGR-y funkcjonowały w dwóch miejscach. Pierwszy w Okołowicach, a drugi – w części dzielnicy Słowik. Skorzystaliśmy z tego programu, zostaliśmy zakwalifikowani jako tereny popegeerowskie i złożyliśmy wnioski na trzy zadania. To przede wszystkim trzeci etap budowy wodociągów oraz przebudowa dwóch dróg gminnych. Chodzi o ulicę Niwa, gdzie do zrobienia jest 825 metrów i ulicę Łanową w Okołowicach o długości 1427 metrów – informował na sesji burmistrz Ryszard Suliga.

Na wyniki zapewne będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Nabór aplikacji zakończył się bowiem dopiero 12 lutego. Z funduszu przeciwdziałania COVID-19, czyli RFIL, władze miasta starają się ponadto o wsparcie na budowę przedszkola integracyjnego ze żłobkiem w Koniecpolu oraz budowę układu drogowego o długości prawie 1,7 kilometra, który miałby obejmować ulice: Fredry, Boya Żeleńskiego, Gruszeckich, Krasińskiego oraz Norwida w Koniecpolu.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter