fbpx

Powiat kłobucki

Powiat kłobucki w czerwonej strefie od 3 października. Obostrzenia sanitarne dla mieszkańców

fot. Pixabay

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym od najbliższej soboty znacznie zostanie rozszerzona liczba jednostek administracyjnych objętych tzw. żółtą i czerwoną strefą. Zgodnie z dokumentem resortu, od soboty w czerwonej znajdzie się siedemnaście powiatów, a w żółtej kolejne trzydzieści cztery.

Niestety, w wyniku dużego wzrostu zakażeń wirusem SARS-CoV-2, na terenie powiatu kłobuckiego obowiązywać będą obostrzenia sanitarne przewidziane dla strefy czerwonej. Czego one dotyczą? Najważniejszym obowiązkiem każdej osoby przebywającej w niej jest konieczność noszenia maseczki wszędzie, także w otwartej przestrzeni publicznej. W zakresie handlu i działalności sklepów nic się nie zmienia. Podczas zakupu towarów lub usług trzeba używać rękawiczek jednorazowych lub stosować środki do dezynfekcji rąk.

Spore ograniczenia dotkną przewoźników. W komunikacji zbiorowej maksymalny pułap pasażerów będzie mógł wynosić jedynie 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących w danym pojeździe, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku co najmniej 50 proc. wolnych miejsc siedzących.

Limity wiernych muszą zostać wprowadzone także podczas uroczystości o charakterze religijnym. Jeśli wydarzenie odbywa się w kościele, to maksymalne obłożenie będzie mogło wynosić 50 proc. dostępnych miejsc. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to trzeba zachować półtora metra odległości między osobami lub zakrywać usta i nos.

Na siłowniach, klubach i centrach fitness oraz w zakresie organizacji obozów sportowych zajęcia są dopuszczalne, pod warunkiem, że obłożenie będzie mogło wynosić jedną osobę na każde 10 m2.

Obostrzenia czerwonej strefy obejmują ponadto zakaz organizacji wszelkich kongresów oraz targów, działalności klubów i dyskotek, wesołych miasteczek, parków rozrywki i rekreacyjnych, a także zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych. I to zarówno w pomieszczeniach, jak i na terenie obiektów otwartych. Wydarzenia sportowe z kolei nie mogą odbywać się  z udziałem publiczności. W lokalach gastronomicznych na każde 4 m2 będzie mogła przebywać jedna osoba.

Niepocieszeni będą miłośnicy sauny. Z tej też nie będzie można korzystać. Podobnie jak z solariów, salonów odchudzających czy masażu. W aquaparkach i basenach dopuszczalne obłożenie może wynosić 75 proc., natomiast w kinach maksymalna liczba publiczności może sięgać 25 proc. dostępnych miejsc. Na weselach i innych uroczystościach rodzinnych będzie mogło być maksymalnie do pięćdziesięciu gości, nie wliczając w to obsługi. Dopuszczalna jest działalność hotelarska w wąskim zakresie.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter