fbpx

Koniecpol

Prawie 8,5 miliona złotych na tegoroczne inwestycje

fot. Urząd Miasta i Gminy Koniecpol

Pod koniec grudnia ubiegłego roku miejscy radni przyjęli uchwałę budżetową. Gmina na tegoroczne inwestycje zamierza przeznaczyć prawie 8,5 mln zł. Na co pójdą te pieniądze?

Dochody gminy mają wynieść łącznie ponad 49 mln zł, a zgodnie z przyjętymi założeniami wydatki mają być o 6 mln zł większe. Nie oznacza to jednak, że na pokrycie deficytu samorząd będzie się musiał posiłkować aż tak dużymi pożyczkami czy kredytami. W ubiegłych latach udało się bowiem sporo zaoszczędzić i to właśnie środki z ponad 4 mln zł nadwyżki budżetowej będą stanowiły główne źródło pokrycia deficytu.

W multum zadań, które musi realizować każdy samorząd – jak oświata, pomoc społeczna czy zadbanie o bezpieczeństwo publiczne – i zabezpieczyć na nie pieniądze, do mieszkańców poszczególnych miejscowości równie mocno przemawiają zmiany, które zachodzą w ich najbliższym otoczeniu. A w tym przypadku władze Koniecpola zamierzają zainwestować w majątek gminy prawie 8,5 mln zł. Suma ta ma pozwolić na wykonanie szeregu inwestycji, tych wieloletnich, ale i nowych zadań ujętych w budżecie jako jednoroczne.

Najwięcej, bo prawie połowę z planowanych do wydania pieniędzy, pójdzie na budowę kanalizacji i wodociągów. 2,8 mln zł zostanie przeznaczone na dokończenie budowy sieci w dzielnicy Słowik. To w ramach kontynuacji pierwszego etapu budowy kanalizacji w Koniecpolu. Prawie 1,5 mln zł pochłonie tożsama inwestycja w dzielnicy Magdasz. Na budowę wodociągów na ulicy Zamkowej i Mickiewicza w Koniecpolu zapisano 170 tys. zł, a za 20 tys. zł zmodernizowana będzie ta infrastruktura na obszarach wiejskich.

Sporo zostanie wydane także na lokalne drogi. Na przebudowę gminnych szlaków pójdzie ponad 2 mln zł. Kolejnymi 250 tys. zł władze samorządu dofinansują modernizację drogi powiatowej nr 1092S na odcinku od miejscowości Kuźnica Grodziska do Rudniki Kolonia.

Jest ponadto bardzo prawdopodobne, że na terenie gminy pojawi się w tym roku kolejny samochód strażacki. Po niedawnym wzmocnieniu siły bojowej dwóch jednostek – OSP Koniecpol II i druhów ze Starego Koniecpola, na unowocześnienie floty zarezerwowano 250 tys. zł.

Niezwykle ważną pozycję w planie tegorocznych wydatków stanowią również zadania z zakresu gospodarki niskoemisyjnej. Na wdrożenie kompleksowego planu dla całej gminy przeznaczono 20 tys. zł. Ponadto zapisano wydatki na termomodernizację obiektów publicznych – przedszkola nr 1 w Koniecpolu oraz hali sportowej. Na pierwszy z celów ponad 570 tys. zł, a drugi – 50 tys. zł. Dodatkowe 90 tys. zł w tym obszarze zainwestowane będzie w rozbudowę oświetlenia ulicznego.

Są również wydatki z myślą o przyszłych zadaniach. Na pierwszy plan wysuwa się w szczególności budowa stadionu sportowego w Koniecpolu. Najpierw trzeba jednak przygotować dokumentację projektową, a jak oszacowano, ma to kosztować około 85 tys. zł.

W przyjaznym kreowaniu przestrzeni publicznej pomogą również środki w ramach funduszu soleckiego oraz inicjatyw lokalnych. Pośród tych pierwszych, o których wykonaniu zadecydowali sami mieszkańcy, nie brakuje zadań z zakresu doposażenia placów zabaw, zadbaniu o estetykę wielu miejscowości, jak również zagospodarowanie i modernizację lokalnej infrastruktury wiejskiej na cele rekreacji, wypoczynku i kultury. Z grubsza będzie to kosztować około 230 tys. zł.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter